Wnioskująca zwraca się z zapytaniem, czy możliwe jest wystawianie przez Spółkę faktur sprzedaży (...)

Wnioskująca zwraca się z zapytaniem, czy możliwe jest wystawianie przez Spółkę faktur sprzedaży w EURO dla podmiotów krajowych?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów ciężarowych i półciężarowych. Klientami Podatnika są zarówno krajowe jak i zagraniczne osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Spółka, w dniu 28 kwietnia 2006 r. otrzymała zezwolenie dewizowe nr 789/2006 na ?dokonywanie w kraju rozliczeń w walucie obcej pomiędzy Spółką a innymi rezydentami ? przedsiębiorcami? do łącznej wysokośći 25.000.000,00 EUR (słownie: dwadzieścia pięć milionów euro), z tytułu realizacji umów sprzedaży środków transportu. Przedmiotowe zezwolenie jest ważne do 31 maja 2008 r.

Warunki umowy sprzedaży samochodów są określone w Ogólnych Warunkach Sprzedaży Spółki stanowiących załącznik do zamówienia, które składa Spółce klient. W zamówieniu, indywidualnie dla każdej dostawy, jest określony termin dostawy, cena za pojazdy oraz wysokość przedpłaty, którą klient powinien wpłacić. Cena w zamówieniu jest określona jako ?równowartość w złotych polskich określonej kwoty w EURO + VAT?.

Ze względu na różne preferencje klientów zapłata należności zarówno od podmiotów krajowych jak i zagranicznych następuje w PLN lub EUR. W przypadku płatności w walucie obcej zgodnie z zezwoleniem dewizowym, podmioty krajowe wyrażają pisemną zgodę na rozliczanie transakcji w walucie obcej z tytułu realizacji umów sprzedaży środków transportu.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwraca się z zapytaniem, czy możliwe jest wystawianie przez Spółkę faktur sprzedaży w EURO dla podmiotów krajowych?

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż może wystawiać faktury sprzedaży w walucie obcej dla polskich przedsiębiorców, o ile wyrażą oni zgodę na dokonywanie rozliczeń w walucie obcej. Wynika to z faktu posiadania przez Podatnika zezwolenia dewizowego, na ?dokonywanie w kraju rozliczeń w walucie obcej pomiędzy Spółką a innymi rezydentami ? przedsiębiorcami?.

Podatnik podnosi jednocześnie, iż § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.

U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), przewiduje możliwość wystawiania faktur w walutach obcych, zobowiązując jednocześnie podatników VAT do wykazywania kwot podatku w złotych, bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Zdaniem Podatnika, potwierdza to stanowisko Spółki, iż możliwe jest wystawianie faktur w walutach obcych dla polskich przedsiębiorców.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zgodnie z regulacją art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie natomiast do przepisów § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Z przedstawionego przez Wnioskującą stanu faktycznego wynika, iż na mocy zezwolenia dewizowego Podatnik wystawia faktury VAT na rzecz podmiotów krajowych w walucie obcej. Stosownie do powyższego, dokonując analizy wyżej przytoczonych przepisów należy stwierdzić, iż ustawodawca nałożył na podatników obowiązek przeliczania kwot podatku wykazywanych na fakturach na złote, jeżeli należność jest określona w innej walucie (§ 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.). Z uwagi na powyższe, zakładając racjonalność ustawodawcy należy stwierdzić, iż Podatnicy mają prawo wystawiać faktury VAT w walucie obcej. Jednakże na fakturze wystawionej w walucie obcej kwoty podatku powinny być wykazane w złotych.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika należało uznać za prawidłowe i postanowić, jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika