1. Czy wspomniany zakup towaru od kontrahenta z Chin Spółka ma potraktować jako import towarów z (...)

1. Czy wspomniany zakup towaru od kontrahenta z Chin Spółka ma potraktować jako import towarów z Chin, czy też uznać, że import nastąpił na terytorium Austrii, a dla Spółki jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z Austrii ?2. Jeżeli ww. zakup towarów Spółka potraktuje jako import towarów, to czy ma obowiązek dokonać wyrównania pobranego w Austrii z tytułu importu podatku VAT, do stawek obowiązujących w Polsce?3. Jeżeli ww. zakup Spółka uzna jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z Austrii, to czy obowiązek podatkowy powstaje w 07/2006 r. (faktura wystawiona 13.07.2006), czy w 08/2006 r. (SAD z 01.08.2006 r., towar dotarł do Spółki 08.08.2006 r.) ?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca zamówiła towar od dostawcy z Chin. Kontrahent ten, który nie jest zarejestrowany dla potrzeb unijnego VAT i nie posiada nr NIP UE, wystawił Spółce w dniu 13.07.2006 r. fakturę za towar. Odprawy ostatecznej na terytorium Austrii w imieniu Wnioskującej dokonała firma transportowa z siedzibą w tym kraju. Towary zostały przywiezione do Polski i dotarły do Spółki w dniu 08.08.2006 r. Na dokumencie SAD wystawionym w dniu 01.08.2006 r., Spółka figuruje jako odbiorca, natomiast zgłaszającym jest firma transportowa. Wnioskująca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Austrii, a firma transportowa (która dokonała w imieniu Spółki odprawy ostatecznej towaru) nie jest Jej przedstawicielem podatkowym.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z następującymi zapytaniami:

1. Czy wspomniany zakup towaru od kontrahenta z Chin Spółka ma potraktować jako import towarów z Chin, czy też uznać, że import nastąpił na terytorium Austrii, a dla Spółki jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z Austrii ?

2. Jeżeli ww. zakup towarów Spółka potraktuje jako import towarów, to czy ma obowiązek dokonać wyrównania pobranego w Austrii z tytułu importu podatku VAT, do stawek obowiązujących w Polsce?

3. Jeżeli ww. zakup Spółka uzna jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z Austrii, to czy obowiązek podatkowy powstaje w 07/2006 r. (faktura wystawiona 13.07.2006), czy w 08/2006 r. (SAD z 01.08.2006 r., towar dotarł do Spółki 08.08.2006 r.) ?

Wnioskująca, przedmiotową transakcję traktuje jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z Austrii, uznając że import został dokonany na terytorium innego państwa członkowskiego (w tym przypadku w Austrii). Zdaniem Spółki, obowiązek podatkowy powstaje w 09/2006 r., zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W opinii Podatnika, zastrzeżenie z ust. 6 ww. artykułu nie ma zastosowania, ponieważ faktury nie wystawił podatnik podatku od wartości dodanej.

Ustosunkowując się do podniesionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl, art. 2 pkt 1 ww. ustawy, przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 7 przywoływanej ustawy, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przywóz towarów z Chin nastąpił na terytorium Austrii (gdzie dokonano jego ostatecznej odprawy), a następnie został dostarczony do Polski. Skoro towary zostały odprawione i dopuszczone do wolnego obrotu w Austrii, oznacza to, że importu dokonano na terytorium Austrii. Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż przywóz towarów z państwa trzeciego (w tym przypadku z Chin) i objęcie ich procedurą dopuszczenia do obrotu na terytorium Austrii nie stanowi importu towarów w rozumieniu przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie natomiast do art. 9 ust. 1 wskazywanej ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, w myśl art. 11 ust. 1 przywoływanej ustawy, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ostatecznej odprawy towarów w imieniu Wnioskującej na terytorium Austrii dokonała firma transportowa z siedzibą w Austrii. Następnie towary zostały dostarczone do Spółki, do Polski. Zatem, należy stwierdzić, że przemieszczenie towarów dokonywane przez Wnioskującą na terytorium Polski spełnia przesłanki wynikające z ww. art. 11 ust. 1 ustawy, gdyż towary te pozostają przez cały czas własnością Podatnika i są przemieszczane z innego państwa członkowskiego UE (z Austrii), na terytorium Polski. Ponadto, należy stwierdzić, że towary zostały zaimportowane w imieniu Wnioskującej do Austrii w ramach prowadzonego przez Nią przedsiębiorstwa oraz mają służyć czynnościom wykonywanym przez Spółkę jako podatnika podatku od towarów i usług na terytorium kraju.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przedmiotowej sprawie uznać należy, że przywiezienie do kraju towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Unii Europejskiej (w Austrii) będzie dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem, co powoduje skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Stosownie do art. 106 ust. 7 przywoływanej ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Z uwagi na powyższe, Wnioskująca ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 wskazywanej ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

Stosownie zaś do art. 20 ust. 6 ww. ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że towar będący przedmiotem wewnątrzwpólnotowego nabycia dostarczono do Spółki w dniu 08.08.2006 r. Zatem, w sytuacji gdy nie została wystawiona faktura przez podatnika podatku od wartości dodanej, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstanie na zasadach określonych w art. 20 ust. 5 przywoływanej ustawy. Oznacza to, że obowiązek podatkowy dla przedmiotowej transakcji powstanie najpóźniej w dniu 15.09.2006 r.

Biorąc zatem pod uwagę powyżej przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, stanowisko wyrażone w złożonym wniosku, należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika