Czy wystawienie faktury VAT, dokumentującej sprzedaż towarów pobranych przez czeskiego odbiorcę ze (...)

Czy wystawienie faktury VAT, dokumentującej sprzedaż towarów pobranych przez czeskiego odbiorcę ze składu konsygnacyjnego powinno zostać wykazane w deklaracji VAT w miesiącu dokonania tej sprzedaży?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej obowiązku wykazania w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług czynności sprzedaży towaru na rzecz kontrahenta czeskiego na terytorium Czech.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest producentem części samochodowych, które od sierpnia 2006 r. sprzedaje m.in. do Republiki Czech. W Czechach wyroby te dostarczane są do składu konsygnacyjnego i są przeznaczone dla jednego odbiorcy, z którym podpisano stosowną umowę. Transakcja przebiega w następujący sposób:

- towar jest przemieszczany do składu konsygnacyjnego w Czechach. Jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, na podstawie faktury pro-forma. Wskazany w fakturze odbiorca jest jedynym klientem uprawnionym do pobierania wyrobów ze składu konsygnacyjnego, który w składzie pozostaje własnością Wnioskującej;

- odbiorca pobiera dowolną ilość towaru i w tym momencie dochodzi do przeniesienia własności na nabywcę. Również dowolna ilość towaru jest dostarczana do składu;

- odbiorca czeski wystawia fakturę za pobrane wyroby nie później niż 7 dni od momentu ich pobrania ze składu. Faktura zostaje wystawiona przez czeskiego odbiorcę w imieniu Spółki na podstawie odrębnej umowy (tzw. self-billing). Faktura ze stawką podatku w wysokości 0 % dokumentuje sprzedaż i zaliczana jest do przychodów Spółki.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wystawienie faktury VAT, dokumentującej sprzedaż towarów pobranych przez czeskiego odbiorcę ze składu konsygnacyjnego powinno zostać wykazane w deklaracji VAT w miesiącu dokonania tej sprzedaży?

W ocenie Spółki, faktura dokumentująca sprzedaż ostatecznemu odbiorcy, nie powinna zostać ujęta w deklaracji VAT. Dostawa wewnątrzwspólnotowa została już wykazana na podstawie faktury pro-forma.

Ustosunkowując się do przedstawionej we wniosku kwestii, stwierdza się co następuje;

Sposób kwalifikacji przemieszczenia przez Podatnika towarów do składu konsygnacyjnego w Czechach oraz dokumentowanie tej czynności, zostały omówione przez tut. organ podatkowy w postanowieniu nr ZP/443-201/1/06 z dnia grudnia 2006 r. Tut. organ podatkowy w postanowieniu tym, w oparciu o przepisy art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 7 ust. 1, art. 13 ust. 1 oraz art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), poinformował Podatnika, iż czynność przemieszczenia towarów własnych do składu konsygnacyjnego na terytorium Czech stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Odnosząc się natomiast do zapytania Podatnika dotyczącego obowiązku wykazania w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług czynności sprzedaży towaru na rzecz kontrahenta czeskiego na terytorium Czech, wskazać należy, iż stosownie do art. 5 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Dla określenia miejsca świadczenia dostawy towarów należy uwzględnić regulacje art. 22 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy, zgodnie z którym, miejscem dostawy towarów jest w przypadku:

1) towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy;

3) towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Zatem, niezależnie od tego, czy towar pobierany przez nabywcę czeskiego ze składu konsygnacyjnego na terytorium Czech, jest transportowany czy też nie, miejscem świadczenia a zarazem opodatkowania jest terytorium Czech. Dostawa ta nie podlega zatem opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ww. ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Stosownie do pkt 1 części C objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K), zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), w tej części wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy, oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W tej części wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Jak wynika z powyższego, obowiązek wykazania w składanej deklaracji dotyczy wyłącznie czynności, w odniesieniu do której w danym okresie rozliczeniowym powstał obowiązek podatkowy.

Jeżeli zatem dostawa towarów na rzecz kontrahenta czeskiego nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to nie podlega wykazaniu w składanej przez Podatnika deklaracji w rozliczeniu tego podatku.

Jednocześnie, wskazać należy, iż ze względu na terytorialny charakter podatku od towarów i usług, właściwość rzeczowa polskich organów podatkowych w zakresie podatku VAT ograniczona jest do czynności świadczonych na terytorium Polski. Tutejszy organ podatkowy nie odniósł się zatem do wskazanej przez Podatnika stawki podatku w wysokości 0 %, jako stawki stosowanej przez nabywcę czeskiego przy wystawianiu faktur w systemie ?self-billing? dokumentujących pobranie towarów ze składu konsygnacyjnego.

Uwzględniając powyższe, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku w części dotyczącej obowiązku wykazania w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług czynności sprzedaży towaru na rzecz kontrahenta czeskiego na terytorium Czech, ze względu na błędną klasyfikację tej czynności, należało uznać za nieprawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika