Czy obroty uzyskane przez podatnika w związku z przekazaniem na rzecz pracowników częściowo odplatnych (...)

Czy obroty uzyskane przez podatnika w związku z przekazaniem na rzecz pracowników częściowo odplatnych świadczeń w ramach ZFŚS, będą miały wpływ na ustalenie proporcji, o której mowa w art.90 ust.2 ustawy o p.t.u.?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej uwzględniania w współczynniku proporcji obrotów z tytułu przekazywania na rzecz pracowników częściowo odpłatnych świadczeń w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych ? dalej ZFŚS, zakupuje bilety na różnego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe oraz organizuje pracownikom wypoczynek letni. W przypadku zakupu biletów koszty znane są w momencie zakupu, natomiast koszty związane z wypoczynkiem znane są Podatnikowi z opóźnieniem, tzn. dopiero po zakończeniu wypoczynku letniego. Do tej pory wymienione wyżej świadczenia były pokrywane w 100 % ze środków Funduszu. Podatnik planuje jednakże wprowadzenie częściowej odpłatności. Ponadto Podatnik oświadcza, iż nie może rozdzielić towarów i usług, które są wykorzystywane przez Podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Podatnik rozlicza się przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwraca się z zapytaniem, czy przedmiotowe obroty mają wpływ na proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT ?

Zdaniem Podatnika, obroty z tytułu przedmiotowych świadczeń mają wpływ na ustalenie współczynnika proporcji stosowanego przy odliczaniu podatku VAT od towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, w przypadku gdy brak jest możliwości wyodrębnienia całości lub części tych kwot, zgodnie z art. 90 ustawy o VAT. Ustawa wskazuje na konkretne wyłączenia w art. 90 ust. 5 i 6, w których nie są wymienione tego typu obroty.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwraca się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie natomiast do art. 90 ust. 1 cyt. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie natomiast do art. 90 ust. 3 cyt. ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Dokonując analizy ww. regulacji prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż podatnicy posiadają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednocześnie, ustawodawca wprowadził szczególne zasady ustalania kwoty podatku naliczonego do odliczenia, związanego z czynnościami w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż Podatnik rozlicza się przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. Jednocześnie, tut. organ podatkowy w postanowieniu nr ZP/443-204/1/06 z dnia ..... .12.2006 r., stwierdził m.in., iż świadczenie usług na rzecz pracowników za częściową odpłatnością w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług do wysokości świadczenia wnoszonego przez pracownika. Ponadto Podatnik podnosi, iż nie może rozdzielić towarów i usług, które są wykorzystywane przez Podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje

Zgodnie z powyższym należy stwierdzić, iż obroty uzyskane przez Podatnika w związku z przekazywaniem na rzecz pracowników częściowo odpłatnych świadczeń w ramach ZFŚS, będą miały wpływ na ustalenie proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ww. ustawy podatkowej.

W pozostałych kwestiach objętych przedmiotowym wnioskiem, tut. organ podatkowy zajął stanowisko w postanowieniach nr ZP/443-204/1/06, ZP/443-204/2/06, ZP/443-204/3/06 oraz ZP/443-204/4/06. Przedmiotowe postanowienia wydano .... 12.2006 r.

Stosownie do powyższego, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika