Zdaniem Podatnika wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki może nastąpić wyłącznie (...)

Zdaniem Podatnika wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki może nastąpić wyłącznie po, a nie przed jej otrzymaniem. Treść warunków szczególnych kontraktu stoi zatem w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa, wobec czego żądanie inwestora wystawienia faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zaliczki jest nieuprawnione.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej możliwości wystawienia faktury zaliczkowej.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik będący przedsiębiorcą budowlanym, realizuje m.in. zamówienia na budowę, przebudowę lub remonty oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, urządzeń i ujęć wody, sieci wodociągowych czy kanalizacyjnych, częściowo finansowane ze środków Unii Europejskiej. W przypadku tego typu inwestycji warunki umowne przewidują często wypłacenie zaliczki na poczet realizacji kontraktu.

Dla jednej z obecnie realizowanych przez Podatnika inwestycji, warunki szczególne kontraktu przewidują ryczałtową zaliczkę w wysokości 10 % ceny kontraktowej, uzależniając otrzymanie zaliczki od wcześniejszego przekazania zamawiającemu przez Wykonawcę (tj. Spółkę) faktury VAT zaliczkowej.

Zdaniem Podatnika, zapis warunków szczególnych kontraktu uzależniający otrzymanie zaliczki od wcześniejszego przekazania inwestorowi przez Podatnika faktury VAT zaliczkowej jest niezgodny z treścią art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Dopiero fakt otrzymania zaliczki przez Wnioskującą powinien bowiem skutkować wystawieniem faktury VAT i wykazaniem podatku należnego. Jednocześnie Spółka podnosi, iż wystawienie faktury VAT przed wykonaniem czynności podlegającej opodatkowaniu powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT, na co wskazuje regulacja art. 108 ww. ustawy.

Reasumując, zdaniem Podatnika wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki może nastąpić wyłącznie po, a nie przed jej otrzymaniem. Treść warunków szczególnych kontraktu stoi zatem w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa, wobec czego żądanie inwestora wystawienia faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zaliczki jest nieuprawnione.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwraca się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

W przedmiotowym stanie faktycznym znajdują zastosowanie następujące regulacje prawa podatkowego:

- art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części,

- art. 106 ust.

1 przywoływanej ustawy podatkowej, stosownie do którego, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16,

- art. 106 ust. 2 cyt. ustawy, zgodnie z którym, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze,

- art. 106 ust. 3 ww. ustawy, w myśl którego przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi,

- art. 108 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, zgodnie z którym, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty,

- § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), zgodnie z którym, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15,

- § 14 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w myśl którego, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2,

- § 15 ust. 1 przywoływanego rozporządzenia, zgodnie z którym, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego,

- § 15 ust. 2 ww. rozporządzenia, w myśl którego, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Dokonując analizy ww. regulacji prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż treść przywoływanego art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, określa jedynie moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy w przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano zaliczkę.

Przedmiotowa regulacja nie określa natomiast zasad dokumentowania otrzymanej zaliczki fakturą VAT. Ustawodawca wskazał, iż co do zasady podatnicy obowiązani są do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży, świadczenie usług oraz otrzymanie części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 1, 2 i 3 ww. ustawy). Powyższe oznacza, iż prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi jeśli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Zatem, nie można uznać za prawidłową fakturę gdy sprzecznie z jej treścią wykazuje ona zdarzenie, które w ogóle nie zaistniało. Minister Finansów, działając w ramach umocowania ustawowego określił szczegółowe zasady regulujące sposób wystawiania faktur w rozporządzeniu z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.). W przedmiotowym rozporządzeniu ustawodawca określił, iż co do zasady fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia). Jednocześnie określono odstępstwa od zasady ogólnej stanowiące m.in., iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy (§ 14 ust. 1 ww. rozporządzenia). Ponadto, ustawodawca w przypadku dokumentowania otrzymanej zaliczki, uzależnił możliwość wystawienia faktury od faktu wcześniejszego otrzymania zaliczki (§ 14 ust. 1 ww. rozporządzenia). Treść przywoływanej regulacji wskazuje bowiem, iż przedmiotowa regulacja znajduje zastosowanie jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano zaliczkę.

Z przedstawionego natomiast przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż dla jednej z obecnie realizowanych przez Podatnika inwestycji warunki szczególne kontraktu przewidują ryczałtową zaliczkę w wysokości 10 % ceny kontraktowej, uzależniając otrzymanie zaliczki od wcześniejszego przekazania zamawiającemu przez Podatnika faktury VAT zaliczkowej. Zdaniem Wnioskującej, wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki może nastąpić wyłącznie po, a nie przed jej otrzymaniem.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić zatem należy, iż pogląd Podatnika, iż w opisanym stanie faktycznym nie może udokumentować fakturą VAT otrzymania zaliczki, przed jej faktycznym otrzymaniem, należy uznać za prawidłowy.

Jednocześnie, należy zaznaczyć, iż tut. organ podatkowy podziela stanowisko Wnioskującej, iż z uwagi na treść art. 108 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, w przypadku wystawienia faktury Podatnik, zobowiązany będzie do rozliczenia podatku wykazanego na przedmiotowej fakturze.

Dodatkowo, należy zaznaczyć, iż co do zasady regulacje prawa podatkowego nie mają charakteru norm względnie obowiązujących, w związku z tym podatnicy postanowieniami umów nie mogą określać skutków podatkowo - prawnych wykonywanych przez siebie czynności w inny sposób niż określają to przepisy prawa podatkowego. Stosownie do powyższego, postanowienie umowy, w której strony uzgodnią sposób dokumentowania zaliczki w sposób odmienny niż określają to przywoływane przepisy, będzie na gruncie prawa podatkowego bezskuteczne.

Stosownie do powyższego, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika