Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy okoliczność otrzymania przez komitenta jedynie części zapłaty (...)

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy okoliczność otrzymania przez komitenta jedynie części zapłaty za fakturę, w przypadku wydania towarów w ramach umowy komisu, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w zakresie dotyczącym momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów przez komitenta komisantowi, w przypadku otrzymania częściowej zapłaty za wydany komisantowi towar, za prawidłowy.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi hurtową sprzedaż leków i artykułów medycznych sprzedawcom detalicznym. W przypadku kontrahentów ? osób trzecich, stosowana jest instytucja komisu, w ramach której następuje przekazanie towarów handlowych celem ich sprzedaży na rachunek Spółki, w imieniu własnym kontrahentów (aptek). W ramach zawartych umów, Spółka dokonuje dostawy towarów w dużych ilościach i szerokim asortymencie. Termin realizacji sprzedaży przez komisanta nie jest określony, a uzależniony jest od terminu przydatności do użytku danego produktu. Rozliczenie kontrahentów następuje poprzez wskazanie ilości sprzedanego, w ramach transakcji towaru (obejmującego faktycznie asortyment z różnych dostaw dokonanych w określonym przedziale czasowym), z uwzględnieniem ceny danego produktu. Zapłata za wydany przez komitenta towar następuje w części przez komisanta, w pozostałej zaś przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dokonanie dostawy komisantowi, Spółka dokumentuje fakturą VAT, jako czynność wymienioną w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W fakturach tych wyszczególnione są m. in. rodzaj i ilość wydawanego towaru. Jak wskazuje Spółka brak jest możliwości precyzyjnego przyporządkowania sprzedanego towaru do określonej daty jego wydania przez komitenta komisantowi, w związku z tożsamością rodzajową asortymentu przekazywanego komisantowi.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy okoliczność otrzymania przez komitenta jedynie części zapłaty za fakturę, w przypadku wydania towarów w ramach umowy komisu, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego?

W opinii Podatnika, obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 16 a ustawy o VAT powstaje jedynie w przypadku otrzymania całości zapłaty za wydany na podstawie jednej faktury towar. Otrzymanie jedynie części należności nie powoduje, w ocenie Spółki, powstania obowiązku podatkowego w zakresie otrzymanej kwoty. W opinii Podatnika, przepisy podatkowe nie przewidują, w odniesieniu do instytucji komisu, powstania po stronie komitenta obowiązku podatkowego w sytuacji otrzymania części zapłaty, jak ma to miejsce, np. w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, 13 pkt 2 ustawy o VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 19 ust. 16 a, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Technika legislacyjna zastosowana w odniesieniu do momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku instytucji komisu, prowadzi do stwierdzenia, iż powstaje on po stronie komitenta niezależnie od wystawionej przez niego faktury, dokumentującej dokonanie dostawy towarów komisantowi.

Zmiana regulacji art. 19, dokonana ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), wprowadzająca przepis art. 19 ust. 16 a, wskazuje jednoznacznie na konieczność powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z zapłatą za wydany towar. Natomiast obowiązek podatkowy nie może powstać później niż w terminie 30 dni od dnia dostawy dokonanej przez komisanta na rzecz osoby trzeciej, w przypadku, gdy wcześniej nie nastąpiła zapłata na rzecz komitenta.

W odniesieniu do instytucji komisu, przepisy podatkowe nie przewidują powstania obowiązku podatkowego w przypadku dokonania przez komisanta płatności częściowej. We wskazanej przez Podatnika sytuacji oznacza to, iż w przypadku otrzymania jedynie części zapłaty za towar, którego wydanie potwierdza wystawiona przez komitenta faktura, obowiązek podatkowy nie powstaje do czasu uregulowania należności do pełnej wysokości.

Stanowisko Podatnika, należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika