Czy nabyte rzeczy do celów prywatnych (konstrukcje stalowe, suwnica, cegły, deski i okna) przed kilku (...)

Czy nabyte rzeczy do celów prywatnych (konstrukcje stalowe, suwnica, cegły, deski i okna) przed kilku laty i nigdy nie wykorzystane w prowadzonej działalności gospodarczej, obecne będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w momencie ich sprzedaży?

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca (będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług) zamierza sprzedać nabyte przed kilku laty na cele prywatne następujące rzeczy:. konstrukcje stalowe,. suwnicę. cegły. deski drewniane. okna Podatnik zaznacza, że nabyte rzeczy nigdy nie były wykorzystywane w wykonywanej przez niego działalności gospodarczej lub rolniczej, nie były także wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Podatnik stwierdza również, że w ciągu ostatnich sześciu lat nie zajmował się kupowaniem i sprzedawaniem takich rzeczy. Wnioskodawca uważa, że sprzedaż ww rzeczy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względu na to, że rzeczy te są używane przez okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Porady prawne

Zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej w dalszej treści ustawą VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i i rezultat takiej działalności.Natomiast w myśl art. 15 ust. 2 ww ustawy - działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialny i prawnych dla celów zarobkowych. W związku z powyższym zdaniem tut. Organu podatkowego bez znaczenia jest okres używania ww rzeczy gdyż z tytułu ich sprzedaży nie występują okoliczności, o których mowa w art. 15 ustawy VAT a tym samym nie ma obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług. Ze względu, na zadeklarowanie podatnika nabycia wymienionych rzecz na cele prywatne należy domniemywać, że podatnik nie dokonał odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur potwierdzających ich nabycie, gdyż nabywając je na te cele nie miał do tego prawa (art. 86 ust. 1 ustawy VAT).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika