Podatnik stoi na stanowisku, iż opisane we wniosku prace badawcze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem (...)

Podatnik stoi na stanowisku, iż opisane we wniosku prace badawcze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca, będąca uczelnią wyższą, podpisała w listopadzie 2005 r. z Instytutem Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN trzy umowy (zadania badawcze). Zadania badawcze wchodzą w skład projektu zamawianego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, przyjętego do finansowania na podstawie konkursu. Ministerstwo podpisało umowę finansowania projektu z Instytutem. Za pośrednictwem Instytutu Podatnik otrzymuje środki na realizację ww. zadań badawczych, zgodnie z regułami określonymi w ustawie z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 290 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę (Dz. U. Nr 161, poz. 1359). Wnioskująca składa do Instytutu raporty finansowe z wykonanych zadań oraz fakturuje otrzymane zaliczki na realizację zadań. Instytut rozlicza się całościowo z wykonanych zadań z Ministerstwem. Wnioskująca wskazała, iż Ona oraz pozostali wykonawcy w projekcie są równorzędnymi partnerami, żaden z nich nie jest podwykonawcą.

Porady prawne

Wnioskująca wskazała ponadto, iż prace przeznaczone są na Jej wewnętrzne potrzeby. Zgodnie z zawartą umową, Uczelnia ma prawo do korzystania i rozporządzania wynikami uzyskanymi w związku z realizacją zadania badawczego. Kierownikowi zadania oraz wykonawcom służą autorskie prawa osobiste, zwłaszcza prawo do wymieniania ich jako autorów wyników. W sytuacjach objętych wnioskiem nie ma miejsca świadczenie usług na rzecz innego podmiotu. Uczelnia, jako jednostka naukowa otrzymuje środki na realizację konkretnego zadania badawczego.

Podatnik stoi na stanowisku, iż opisane we wniosku prace badawcze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uczelnia zwróciła się o potwierdzenie Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), organ podatkowy oparł się na przedstawionym w złożonym przez Podatnika wniosku stanie faktycznym, nie dokonując oceny ani też kwalifikacji prawnej dołączonych do tego wniosku załączników. Podkreślić należy, iż działanie takie zgodne jest z zasadami wykładni oświadczeń woli stron umów cywilnoprawnych zawartymi w art. 65 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 65 § 1 ww. ustawy, oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.

Stosownie natomiast do art. 65 § 2 przywoływanej ustawy, w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Wykładnia umów dołączonych do złożonego przez Podatnika wniosku byłaby zatem wykraczającą poza zakres właściwości rzeczowej organu podatkowego, wynikającej z regulacji art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej. Tut. organ podatkowy udzielając niniejszej odpowiedzi nie dokonał zatem analizy dołączonych do wniosku umów, opierając się w tym zakresie na ich wykładni, dokonanej przez wnioskującą Uczelnię.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do powyższych regulacji, przez pojęcie świadczenia należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Świadczenie bowiem, zakłada istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą, konsumentem), oraz podmiotu świadczącego (wykonującego dane świadczenie). Zatem w pojęciu świadczenia na rzecz, mieszczą się świadczenia na rzecz określonych podmiotów i ostatecznych konsumentów.

Jeżeli zatem, jak podnosi Podatnik, z treści zawartych umów na prowadzenie ww. prac badawczych, wynika, że nie jest dokonywane żadne świadczenie na rzecz określonej osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej ? wykonując prace badawcze w ramach finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektów badawczych, posiada On bowiem prawo do korzystania z wyników tych prac oraz ich rozporządzania oraz Jego pracownikom przysługują prawa autorskie z tego tytułu, a wyniki są wykorzystywane przez Podatnika, to wówczas nie występuje element świadczenia, który decydowałby o wykonywaniu czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Czynności badawcze wykonywane w ramach opisanych we wniosku projektów badawczych nie podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowił jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika