Spółka sprzedaje towary sieciom handlowym dokumentując obrót fakturami VAT i korygującymi. Po zakończeniu (...)

Spółka sprzedaje towary sieciom handlowym dokumentując obrót fakturami VAT i korygującymi. Po zakończeniu roku dana sieć nabywa prawo do otrzymania premii pieniężnej. Czy jest możliwe udokumentowanie premii pieniężnej (rabatu) jedną zbiorczą fakturą korygującą oraz wykazanie na niej zmniejszenia VAT naliczonego w jednej kwocie, w oparciu o strukturę sprzedaży?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 19 stycznia 2004 r. (data wpływu do Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu - 21.01.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 9 lutego 2004 r., przekazuje poniżej informację o obowiązującym zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. 11 poz. 50 ze zm.) rabaty pomniejszą obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.

Porady prawne

W myśl § 41 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą, która powinna zawierać co najmniej:

1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia,

2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

- określone w § 35 ust. 1 pkt 1-3,

- nazwę towaru lub usługi objętych rabatem,

3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu,

4. kwotę zmniejszenia podatku należnego,

5. czytelny podpis osoby uprawnionej do wystawienia faktury korygującej lub podpis oraz imię i nazwisko tej osoby.

Powyższy przepis nie ogranicza prawa podatnika do wystawienia jednego dokumentu - faktury korygującej odnoszącego się do kilku uprzednio wystawionych dokumentów źródłowych - faktur VAT, a jedynie precyzuje warunki, które powinna zawierać faktura korygująca.

Nie ma zatem przeszkód prawnych do wystawienia jednej faktury korygującej dotyczącej kilku dokumentów pierwotnych, jednak faktura korygująca sporządzona w oparciu o strukturę sprzedaży nie spełnia warunków określonych w § 41 ww. rozporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika