Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy opisana we wniosku płatność cukrowa podlega opodatkowaniu (...)

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy opisana we wniosku płatność cukrowa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem Jej działalności jest rolnictwo łącznie z działalnością usługową, leśnictwo, produkcja spirytusu, transport, obsługa nieruchomości. W 2006 r. Spółka wystąpiła o przyznanie oddzielnej płatności z tytułu cukru, którą otrzymała na mocy decyzji z dnia 15 grudnia 2006 r., wydanej w oparciu o ustawę z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności z tytułu cukru (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 z późn. zm.). Spółka wskazała, że płatność cukrowa przysługuje producentowi rolnemu, który spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej w danym roku i który zawarł na rok 2006/2007 z producentem cukru umowę kontraktacyjną na dostawy buraków cukrowych. Wysokość płatności cukrowej w danym roku jest ustalana jako iloczyn buraków cukrowych objętych umową dostawy przeznaczonych do wyprodukowania cukru kwotowego i stawki tej płatności na 1 tonę buraków cukrowych. Rada Ministrów określa corocznie w drodze rozporządzenia stawkę płatności cukrowej. Płatność cukrowa będzie przyznawana do końca okresu stosowania systemu jednolitych płatności obszarowych. Oddzielna płatność z tytułu cukru jest oddzielona od produkcji i dostawy, bowiem otrzymywanie jej nie jest ściśle powiązane z dostawą, a w następnych latach nie będzie nawet wymagało uprawy buraków cukrowych.

Porady prawne

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy opisana we wniosku płatność cukrowa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

W ocenie Wnioskującej, z uwagi na to, że nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a dotacją w postaci płatności cukrowej, nie jest ona objęta podatkiem VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, do podstawy opodatkowania włącza się tylko te dotacje i subwencje, których wysokość w sposób bezpośredni uzależniona jest od ilości i wartości wykonywanych dostaw towarów lub usług oraz które mają bezpośredni wpływ na wysokość cen tych towarów lub usług. Kwestią zasadniczą jest to, czy są one dokonane w celu sfinansowania całości lub części dostaw towarów lub świadczenia usług, czy służą ogólnemu dofinansowaniu działalności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała oddzielne płatności z tytułu cukru w oparciu o przepisy ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności z tytułu cukru. Wysokość płatności cukrowej w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn ilości buraków cukrowych objętych umową dostawy i stawki tej płatności za 1 tonę. Otrzymywana płatność nie jest związana z dostawą. W następnych latach jej otrzymanie nie będzie uzależnione od uprawy buraków cukrowych.

Uwzględniając regulacje art. 29 ust. 1 ustawy podatkowej oraz stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskującą, stwierdzić należy, iż omawiane dopłaty jako nie mające bezpośredniego wpływu na ceny sprzedawanych buraków nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wobec czego Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowił, jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika