Podatnik pyta: czy jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)

Podatnik pyta: czy jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT, wystawionych na nazwisko Podatnika, dokumentujących nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w grudniu 2005r. oraz poniesionych nakładów inwestycyjnych w tym lokalu. Zdaniem wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie o jakim mowa we wniosku.

Dnia ....stycznia 2006r. Pan X złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczący prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie lokalu użytkowego oraz poniesionych wydatków inwestycyjnych w tym lokalu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, który osiąga przychody z najmu innego lokalu użytkowego, zaliczając je do przychodów z najmu niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przychody te są opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Pomiędzy Panem X a jego małżonką istnieje majątkowa wspólność ustawowa.

Porady prawne

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 88 ust. 3 pkt 1 i art. 87 ust. 3 ustawy, obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W związku z nabyciem nieruchomości przeznaczonej dla celów prowadzonej działalności, przez Podatnika pozostającego w związku małżeńskim na zasadach ustawowej wspólności majątkowej, prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej ten zakup (wystawionej zarówno na imię i nazwisko Podatnika, jak i na oboje małżonków) przysługuje w całości małżonkowi prowadzącemu działalność gospodarczą, o ile nabycie nieruchomości ma związek z czynnościami opodatkowanymi.

Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, wynajmuje lokale będące przedmiotem umów wynajmu to również z tytułu wynajmu staje się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podmiot podlegający podatkowi podatku od towarów i usług stosuje przepisy tej ustawy w stosunku do wszystkich rodzajów prowadzonej działalności. Po zakończeniu robót związanych z modernizacją zakupionego lokalu użytkowego, nieruchomość ta będzie ona stanowiła składnik majątku trwałego Podatnika podlegający amortyzacji zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Wobec powyższego podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w ramach prowadzonej inwestycji, która następnie zostanie zaliczona do środków trwałych podatnika podlegających amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, może pomniejszyć kwotę podatku należnego.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika