Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem o określenie stawki opodatkowania przedmiotowych usług, wykonywanych (...)

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem o określenie stawki opodatkowania przedmiotowych usług, wykonywanych na rzecz zarejestrowanego dla potrzeb VAT podatnika z UE, oraz czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, jeżeli miejscem świadczenia tych usług jest terytorium Niemiec. Czy dokument, który stanowi potwierdzenie wykonania usług (wypłaty prowizji) powinien nosić nazwę: ?faktura? czy ?faktura VAT?.

Dnia 22 maja 2006r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 28 ust. 5 pkt 2c) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik świadczy usługi pośrednictwa handlowego w sprzedaży określonego towaru (które zapewniają ciągłą sprzedaż towarów w polskich firmach), na rzecz podatnika z siedzibą w Niemczech, zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec. Zakres usług pośrednictwa w sprzedaży obejmuje między innymi: czynności systematycznego objazdu terenu wskazanego w umowie, udzielanie informacji dotyczących rodzajów i doradztwo z zakresu technologii ich przetwarzania. Czynności te związane są bezpośrednio z dostawą towarów do Polski, które w momencie rozpoczęcia wysyłki znajdują się na terytorium Niemiec. Podatnik za wykonanie powyższych usług otrzymuje określoną w umowie stałą miesięczną prowizję i zmienną prowizję roczną, którą dokumentuje fakturą VAT.

Porady prawne

Zdaniem podatnika, świadczenie przedmiotowych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce ponieważ nabywca usługi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenie usług. W opinii podatnika o powyższym stanowi przepis § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.).

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska podatnika zawartego w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawowa regulacja dotycząca miejsca świadczenia usług wynika z art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że co do zasady, za miejsce świadczenia uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku w/w miejsc, za miejsce świadczenia uznaje się miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o VAT wynika szczególna zasada opodatkowania w przypadku świadczenia usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów ? miejscem świadczenia tych usług w tej sytuacji jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6. Analogicznie przed 1 maja 2005 r. powyższa kwestia była uregulowana w § 4 ust. 1 przytoczonego przez podatnika rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r.

Powołany przepis wiąże miejsce świadczenia usługi pośrednictwa z miejscem, w którym ma miejsce dostawa towarów, której pośrednictwo dotyczy.

Miejsce dokonania dostawy towarów, o którym mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustalane jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ust. 1 pkt 1) ustawy o VAT. Stosownie do treści tego przepisu, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią ? miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 6 w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika iż, przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest świadczenie usług pośrednictwa handlowego, bezpośrednio związanych z dostawą towarów, zleconych przez podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku od wartości dodanej z siedzibą w Niemczech. W przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia usług związanych z dostawą towarów jest terytorium Niemiec, tj. miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki (siedziba firmy X). Oznacza to, że w przypadku podatnika znajdą zastosowanie reguły wyrażone w treści art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) oraz w art. 22 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem biorąc powyższe regulacje, świadczenie oznaczonych we wniosku usług pośrednictwa, których transport rozpoczyna się na terytorium Niemiec nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o VAT.

W związku z tym w sytuacji podatnika dla wykonywanych przez niego czynności, nie ma znaczenia podany numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec nabywca (usługobiorca z Niemiec), ponieważ jest on zidentyfikowany na terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenia usługa (w jednym i drugim przypadku wskazuje na to samo miejsce, tj. Niemcy).

Transakcja taka musi być udokumentowana fakturą (por. art. 106 ust. 2 ustawy). Wnioskodawca zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, posiadający numer identyfikacji podatkowej, zobowiązany jest do wystawienia faktury oznaczonej wyrazami ?FAKTURA VAT? - zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ((Dz. U. z 2005r. Nr 95 poz. 798).

Z kolei w § 27 ust. 1 w/w rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. zawarto między innymi zasady wystawiania faktur w przypadku świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W myśl § 27 ust. 2 przywołanego rozporządzenia, faktury o których mowa w ust. 1 powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki podatku i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem .

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż podatnik dokumentując świadczone na rzecz niemieckiego kontrahenta usługi pośrednictwa handlowego, w wystawianych fakturach VAT nie uwzględnia stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem ? zamiast tych danych należy umieścić adnotację ?że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi? oraz podstawę prawną art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) i art. 22 ust. 1 pkt 1) omawianej ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W niniejszej sprawie pomimo, iż usługodawca ? Pan Y z tytułu wykonywanych usług nie podlega opodatkowaniu w Polsce, ani też w kraju usługobiorcy - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych ze świadczonymi usługami pośrednictwa handlowego, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających, że podatek naliczony jest związany z tymi czynnościami.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe ? Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika