Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne, związane z wykonywaniem czynności statutowych zwolnionych z podatku od towarów i usług

Dnia 24 października 2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT.

Z treści wniosku wynika, że Ogród YY osiąga przychody ze sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej, w związku z czym do rozliczania podatku naliczonego stosuje proporcję, zgodnie z art. 90 ustawy o VAT. Ponadto jednostka działając zgodnie ze statutem dokonuje rozbudowy ogrodu, z czym wiążą się ponoszone wydatki inwestycyjne (związane z budową słoniarni, modernizacją dachów, wolier i ogrodzeń zewnętrznych, instalacją infiltracyjną basenu fok). Budowa słoniarni jest traktowana jako inwestycja o charakterze użyteczności publicznej, nie związanej z wykonywaniem czynności opodatkowanych, w związku z tym Ogród nie odlicza od wydatków z nią związanych podatku naliczonego. Również od pozostałych wydatków inwestycjnych, takich jak: związanych z modernizacją budynku socjalnego, modernizacją głównego zasilania w energię elektryczną, budową ptasiego azylu - centrum kwarantanny i rehabilitacji dzikich ptaków - podatnik nie pomniejsza podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, miedzy innymi z uwagi na bezpośredni związek z działalnością statutową jednostki (której celem jest prowadzenie, utrzymanie i rozbudowa ogrodu zoologicznego poprzez właściwe utrzymanie obiektów i reintrodukcję ginących gatunków).

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne, z uwagi na to, iż są one związane z wykonywaniem czynności statutowych - zwolnionych z podatku od towarów i usług. Ponadto zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990r. o Samorządzie Gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz statutem nadanym uchwałą Rady Miasta Poznania nr VCVIII/1108/IV/2006 z dnia 4 lipca 2006r. działalność Ogrodu służy zaspakajaniu zbiorowych potrzeb ludności, ma charakter użyteczności publicznej, tak więc obiekty wznoszone na terenie Ogrodu, w tym wybiegi dla zwierząt są obiektami użyteczności publicznej ? co potwierdza, iż wydatki inwestycyjne nie mają związku z działalnością opodatkowaną Ogrodu.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim, towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanej regulacji wynika, że zasadą realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi sensu stricto, tzn. takimi czynnościami, które generują podatek należny. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn.

w tej części, w jakim dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Wówczas odliczenie to odbywa się w określonej przepisami prawa proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, w świetle zawartych wyjaśnień i przedstawionego stanu faktycznego podatnik nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z realizacją inwestycji w zakresie rozbudowy Ogrodu XX. Zadanie inwestycyjne obejmuje: budowę słoniarni, modernizację dachów, wolier i ogrodzeń zewnętrznych, instalację infiltracyjną basenu fok, a także modernizację budynku socjalnego, modernizację głównego zasilania w energię elektryczną, budowę ptasiego azylu - centrum kwarantanny i rehabilitacji dzikich ptaków.

Wymienione we wniosku inwestycje wskazują na charakter użyteczności publicznej, przez którą w świetle art. 9 ust. 4 cytowanej ustawy o Samorządzie gminnym rozumie się zadania, których cel stanowi ?bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych?. Jednym z zadań Ogrodu w ramach działalności statutowej jest zaspakajanie zbiorowych potrzeb ludności (poprzez między innymi rozbudowę Ogrodu Zoologicznego), czyli wykonywanie czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem w opinii tut. organu podatkowego omawiane wydatki inwestycyjne nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W tym stanie rzeczy, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, dotyczących rozbudowy Ogrodu.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe ? Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika