Podatnik pyta, czy w wyniku cesji przedmiotowej umowy leasingu dotyczącej samochodu ciężarowego, zarejestrowanej (...)

Podatnik pyta, czy w wyniku cesji przedmiotowej umowy leasingu dotyczącej samochodu ciężarowego, zarejestrowanej w Urzędzie Skarbowym przez cedenta będzie uprawniony (jako drugi korzystający) do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od rat leasingowych.

Dnia 22 listopada 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, że podatnik rozpocznie działalność handlową w pierwszym kwartale 2006r. W związku z tym zamierza wykorzystać do działalności samochód ciężarowy, marki Lexus RX 300 - będący obecnie przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, zawartej przez Spółkę z o. o. X, w której podatnik jest większościowym udziałowcem. Na podstawie cesji praw ma nastąpić przekazanie zobowiązań do dalszej spłaty rat leasingowych przez Spółkę Y. Powyższe zostanie potwierdzone aneksem do umowy, podpisanym przez leasingodawcę i strony. Spółka X zarejestrowała umowę leasingu w Urzędzie Skarbowym w dniu 10.06.2005r.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji dokonania cesji umowy leasingowej, jeżeli zostały spełnione warunki jej rejestracji, to jako nowo korzystający podmiot ma prawo do odliczania w całości podatku VAT od rat leasingowych. W ocenie podatnika w wyniku przeniesienia praw i obowiązków nie zachodzi zwiększenie praw nabytych - nie zwiększa się wartość przedmiotu umowy, nie ulega wydłużeniu termin spłaty rat leasingowych. Ponadto zmiana stron umowy nie ma wpływu na odliczenie podatku VAT, gdyż nie dochodzi do uszczuplenia należności wobec Skarbu Państwa.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska podatnika zawartego w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT - w brzmieniu obowiązującym od 22 sierpnia 2005r. w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 000 zł.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U, Nr 90, poz. 756) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie. Z kolei ust. 2 powołanego artykułu stanowi, iż w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:1) w odniesieniu do umów, bez uwzględniania zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w I kwartale 2006r. na mocy aneksu do umowy leasingu z dnia 02.05.2005r. (zawartej przez Spółkę X) nastąpi przejęcie przez podatnika przedmiotu umowy leasingu. Umowa została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym w dniu 10.06.2005r. przez poprzedniego korzystającego, tj. Spółkę X - zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21.04.2005r. zmieniającej ustawę o VAT.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe uregulowania, zmiana stron umowy dokonana w formie aneksu do umowy pierwotnej nie pozostaje bez wpływu na uprawnienia do odliczania podatku naliczonego przez podatnika. Określenie stron stanowi bowiem jeden z fundamentalnych elementów umowy. Zmianę korzystającego, która nastąpi, rozumieć należy jako zawarcie nowej umowy leasingowej - z tą datą podatnik przejmie przedmiot leasingu. W konsekwencji, jakiekolwiek zmiany w umowie pierwotnej należy oceniać na gruncie prawa obowiązującego w dniu dokonania zmiany, czyli w sytuacji podatnika po nowelizacji ustawy o VAT z dnia 21.04.2005r.

W opinii tut. organu podatkowego, fakt zarejestrowania umowy leasingu w dniu 10.06.2005r. dawał jedynie prawo do korzystania z odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości wynikającego z faktur dokumentujących usługę leasingu przez poprzedniego korzystającego. Istotne jest bowiem to, że nastąpiła zmiana umowy - zmiana użytkownika przedmiotu leasingu, co wyklucza możliwość skorzystania przez podatnika z nieograniczonego prawa odliczenia podatku naliczonego od czynszu (raty) leasingowej - (por. art. 7 ustawy z dnia 21.04.2005r. ).

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika