Czy można zakwalifikować system telewizji przemysłowej do grupy 4 Klasyfikacji Środków Trwałych (...)

Czy można zakwalifikować system telewizji przemysłowej do grupy 4 Klasyfikacji Środków Trwałych i zastosować metodę amortyzacji określoną w art. 22K ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?

W przedmiotowej sprawie zasadnicze znaczenie ma prawidłowe zakwalifikowanie systemu monitoringu we właściwą grupę KŚT. Wskazany przez panią system telewizji przemysłowej jest zaliczany do grupy 6 (KŚT) -jako urządzenia techniczne, podgrupa 62 - urządzenia telewizyjne1 radiotechniczne, urządzenia i aparaty dla telefonii -jako urządzenia do rejestracji i odtwarzaniadźwięku, obrazu, a nie jak pani sugeruje w grupie 4. Sugerowana przez Podatnika grupa 4, gdzie w podgrupie 49 znajdują się zespoły komputerowe obejmuje maszyny i urządzeniado wprowadzania, przetwarzania, przechowywania i wprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych, na ogół elektroniczne, określone jako komputery, mikrokomputery oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość i nie zawiera w swym katalogu systemu monitoringu. Roczna stawka amortyzacyjna dla środka trwałego zaliczonego do grupy 6 podgrupa 62 wynosi 10%.

Porady prawne

W przypadku amortyzacji systemu monitoringu zastosowanie metody amortyzacji określonej w przepisie art. 22k ust. 5 zgodnie, z którą podatnicy mogą dokonywać odpisów przy zastosowaniu stawki z Wykazu stawek amortyzacyjnych podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 3,0 - nie jest możliwe. Warunkiem bowiem zastosowania tej metody jest sytuacja, gdy wysokość odpisu ustalonego w oparciu o ust. 4 (30% wartości początkowej fabrycznie nowego środka trwałego) będzie niższa od odpisów obliczonych zgodnie z ust. l tegoż artykułu (podstawową stawkę amortyzacyjną podwyższa się o współczynnik nie wyższy niż 2,0).

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie informuje, iż przystępując do amortyzowania środka trwałego podatnicy sami dokonują wyboru jednej z możliwych metod amortyzacji poszczególnych środków trwałych i wybraną metodę stosują aż do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika