Strony prosi o udzielenie interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży (...)

Strony prosi o udzielenie interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlano ? leśnych wraz z rozpoczętą na nich budowlą.

Na podstawie art. 14 a i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer wpłynął wniosek Strony o udzielenie interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlano ? leśnych wraz z rozpoczętą na nich budowlą.

Porady prawne

We wniosku Strona wyjaśnia, iż w dniu 29 września 2000 roku nabyła 50% udziału w nieruchomości. Wraz ze współwłaścicielem Strona dokonała podziału i do 2003 roku sprzedała swoje udziały w części tej nieruchomości. W 2003 roku Strona uzyskała we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej zapis ? handel nieruchomościami. Od tej pory Strona nabywanie nieruchomości rozliczała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie Strona zamierza wyjść ze współwłasności z dotychczasowym współwłaścicielem w ten sposób, że we władaniu Strony pozostaną dwie działki budowlano ? leśne. Strona zamierza uzyskać pozwolenie na budowę, rozpocząć proces budowy i sprzedać dwie swoje działki budowlano ? leśne wraz z rozpoczętą budową. Strona uważa, iż nie powinna zapłacić podatku VAT za sprzedaż działki wraz z rozpoczętą budowlą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 roku nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być ona wykonywana przez podatnika podatku od towarów i usług. Podatnikami podatku od towarów i usług są w myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż obrót nieruchomościami wykonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawodawca za podstawową stawkę podatku od towarów i usług przyjął stawkę 22% - art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, czyniąc przy tym wiele wyjątków.

Stosownie do art. 43 ust. 9 w/w ustawy zwolniona od podatku VAT została dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast sprzedaż terenu pod zabudowę opodatkowana jest 22% stawką podatku VAT.

Jak wynika z powyższego zwolnienie dotyczy gruntów leśnych, rolnych oraz rekreacyjnych. Muszą jednak spełniać jeden warunek ? być niezabudowane.

Jak wynika z załączonego do wniosku aktu notarialnego, na jednej z działek pas terenu o szerokości 120 metrów stanowi teren zabudowy jednorodzinnej, zaś pozostała część to las bez prawa zabudowy z obszarem terenów użytków rolnych bez prawa zabudowy.

Stawka podatku VAT przy sprzedaży terenu wraz z budynkiem uzależniona jest od charakteru budynku. Przy sprzedaży budynku mieszkalnego, tak budynek jak i teren na którym się on znajduje opodatkowane są stawką 7%. Natomiast w przypadku, gdy na terenie działki wybudowany zostanie obiekt użytkowy, to jego sprzedaż jaki i sprzedaż gruntu opodatkowane będą 22% stawką podatku VAT.

Jeśli działka ma charakter zarówno budowlany jak i leśny, dla zastosowania właściwej stawki należy wydzielić tę część gruntu, która związana jest z terenem pod zabudowę oraz część leśną i proporcjonalnie od każdej części odprowadzić właściwy dla niej podatek VAT.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskie do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w zaistniałym stanie faktycznym opodatkowanie sprzedaży działki budowlanej wraz z rozpoczętą na nich budowlą uzależnione będzie od tego, na jaki cel przeznaczony będzie wybudowany na nich obiekt.

Przy sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części będzie miała zastosowanie stawka podatku w wysokości 7% (do 31 grudnia 2007 roku), sprzedaż lokali użytkowych będzie opodatkowana stawką 22% podatku VAT. Natomiast sprzedaż działki leśnej z obszarem terenu użytków rolnych jest zwolnione od podatku VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika