Papiery wartościowe: Akcje - Porady prawne

Emisja akcji

W zawiązanej spółce akcyjnej, akcje objęte przez założycieli są akcjami imiennymi, oznaczonymi jako akcje serii A o numerach A 00001 do nr A 10000. Czy Spółka winna przeprowadzić emisję akcji? (...)

*upadłość domu maklerskiego

Inwestuję na GPW .Co dzieje się z wolnymi środkami pieniężnymi oraz już zakupionymi akcjami w razie upadłości domu maklerskiego? Czy wchodzą one do masy upadłości?

Emisja akcji a akcje pracownicze

Emisja nowych akcji w firmie. Pracuję w XXX SA, która zapowiedziała nową emisję akcji. Przy pierwszej emisji (przy wejściu na giełdę), pracownicy otrzymali część z puli wszystkich akcji. Czy (...)

Sprzedaż praw z akcji imiennych

Komornik na podst. art. 911 (7) kpc ogłosił sprzedaż zajętych praw majątkowych dłużnika wynikających z posiadania akcji imiennych z wolnej ręki. Postanowienie sądu brzmiało następująco: Na (...)

Zaspokojenie wierzyciela ze sprzedaży praw z akcji

Komornik skutecznie zajął prawo celem zaspokojenia wierzyciela z dochodu, jakie przynosi prawo lub jego sprzedaży. Ponieważ zajęte prawo (są wpisy w KRS) nie przynosi dochodu wniosłem o sprzedaż (...)

Akcje pracownicze a majątek wspólny małżonków

Czy otrzymane imienne, bezpłatne akcje pracownicze przeniesione na pracownika przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa (tj. nie nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego) (...)

Zmniejszenie nominalnej wartości akcji

Jakie procedury stosuje się przy zmniejszeniu wartości nominalnej akcji?

Opcja na akcje pracownicze

W zeszłym roku dostałem potwierdzenie oficjalnym pismem w firmie o przyznaniu mi opcji na akcje firmy za rok 2000. Do dzisiaj firma nie wywiązała się z tego zobowiązania. Czy istnieje jakaś możliwość (...)

Zmiana akcji imiennych na akcje na okaziciela

Przy zawiązaniu spółki akcyjnej statut przewidział istnienie tylko akcji imiennych. W trakcie działalności dokonano zamiany części tychże na akcje na okaziciela, przy czym od początku istnienia (...)

Kupon dywidendowy

Czym jest kupon dywidendowy, czy musi być dołączony do dokumentu akcji na okaziciela i wydany przy zbyciu akcji, jakie warunki winien spełniać jako formalny dokument?

Zasady wypłacania dywidendy

Kiedy i na jakich zasadach jest wypłacana dywidenda z tytułu posiadanych akcji firmy.

Ograniczenie statutem zbywalności akcji

Zawarłem umowę sprzedaży akcji imiennych z osobą trzecią. Zarząd odmówił dokonania zmian w książce akcyjnej uzasadniając, że akcje zostały sprzedane niezgodnie ze statutem, zgodnie z którym (...)

Dziedziczenie akcji

Po śmierci matki zostały akcje spółki nienotowanej jeszcze na giełdzie. Wartość nominalna akcji wynosi 3 500,00 zł. Są też długi. Brat jest nieletni i przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika