Papiery wartościowe: Weksle - Artykuły

Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel ? czyli elementy składowe weksla?

24.1.2024

Prawo wekslowe rozróżnia dwa podstawowe rodzaje weksli. Są to mianowicie weksel własny i trasowany. Uregulowany w sposób pełny został weksel trasowany, który jest bardziej popularny w krajach Europy Zachodniej niż weksel własny. W Polsce natomiast częściej stosowaną formą weksla jest weksel (...)

Jakie są sposoby realizacji weksla?

12.12.2023

Szybkie uzyskanie gotówki jest niezwykle ważne dla sprawnie działającego przedsiębiorcy. Niekiedy przynajmniej już samo zaspokojenie części wierzytelności jest zasadniczym czynnikiem pozwalającym na dalsze istnienie określonej firmy czy działalności. Porada niniejsza została poświęcona (...)

Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

5.12.2023

Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany przez dłużnika swojemu kontrahentowi w związku z umową. Należy jednak pamiętać, że weksel jest zobowiązaniem (...)

Klauzule wekslowe - czyli co możesz dodatkowo zamieścić w wekslu?

20.2.2023

Weksel jest papierem wartościowym, w którym zostało wyrażone zobowiązanie pieniężne o charakterze abstrakcyjnym. Zobowiązanie abstrakcyjne polega na tym, że zobowiązany do jego spełnienia nie może się powoływać, iż jest \"dłużny\" wierzycielowi np. z tytułu dostawy a dostawca (...)

Niebezpieczne weksle inwestycyjne

13.2.2020

Konsumencie, uważaj na tzw. inwestycyjne weksle nieruchomościowe. Gdy wystawca weksla ogłosi upadłość, możesz nie odzyskać pieniędzy. Jest to nowy sposób na pozyskanie kapitału, który jako mechanizm jest ryzykowny dla konsumentów.

Uwaga na inwestycje „w weksle”!

7.10.2019

Przedsiębiorcy znaleźli nowy sposób na pozyskanie pieniędzy od osób prywatnych. Zamiast emisji obligacji korporacyjnych wystawiają weksle. Te instrumenty są wyłączone spod rygorów emisji publicznych. To oznacza, że ryzyko takiej inwestycji jest większe. Ograniczone są też (...)

Formy zabezpieczenia wierzytelności

17.7.2014

W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane w obrocie cywilnoprawnym. Są to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez (...)

Weksle w stosunku pracy

19.3.2014

Podstawą odpowiedzialności pracownika jest jego wina. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Zasadą jest, że pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy z winy nieumyślnej w wysokości (...)

Poręczenie wekslowe

4.8.2011

W prawie cywilnym znana jest umowa poręczenia w której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek gdyby dłużnik sam swego zobowiązania nie wykonał. Oprócz poręczenia uregulowanego w kodeksie cywilnym, polski system prawny zna także charakterystyczny (...)

Uchylenie się od zapłaty weksla z powodu groźby - opinia prawna

10.7.2009

Pan X w styczniu wystawił weksel na kwotę 50.000 zł. Weksel miał być płatny do 31 lutego br. Niedawno otrzymał nakaz zapłaty wydany przez sąd na podstawie tego weksla. Weksel podpisał na żądanie mojego byłego wspólnika, który groził, że doniesie do Urzędu Skarbowego. Pan X rozstał (...)

Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

30.7.2007

Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio obowiązujących. Nowe przepisy wyeliminowały możliwość uiszczania opłaty skarbowej znaczkami (...)

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

6.6.2007

Jedną z podstawowych cech zobowiązania wekslowego jest jego abstrakcyjność. Oznacza to, iż ważność tego zobowiązania nie zależy od ważności stosunku prawnego, który uzasadniał jego zaciągnięcie, chyba, że chodzi o stosunek osobisty łączący dłużnika wekslowego z wierzycielem (...)

Nowoczesne sposoby windykacji

17.11.2004

Praktyka ostatnich lat wskazuje na rosnącą tendencję dochodzenia należności nie tylko na drodze tradycyjnych środków egzekucyjnych. Do tradycyjnych - najczęściej stosowanych i uregulowanych w sposób pełny przez prawo sposobów windykacji zaliczyć można wytoczenie powództwa (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika