Prawo administracyjne - Artykuły (strona: 2)

Ponaglenie w postępowaniu administracyjnym

14.9.2023

Od 1 czerwca 2017 r. przepisy przewidują nową, przejrzystą drogę zwalczania opieszałości w załatwianiu spraw – ponaglenie. Można z niej skorzystać zarówno w przypadkubezczynności organu, jak też przewle­kłości postępowania. Co to jest bezczynność organu? Kiedy (...)

Ugoda administracyjna

6.9.2023

W toku postępowania administracyjnego,  strony co do zasady mogą zawrzeć ugodę, skracając w ten sposób czas trwania postępowania oraz osiągając wspólnie pożądane efekty. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w drodze ugody?

Działalność gospodarcza cudzoziemca

29.8.2023

Możesz prowadzić w Polsce biznes, nawet jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa. Przeczytaj, jaką działalność gospodarczą może w Polsce prowadzić cudzoziemiec, w jakiej formie to zrobić i czego będziesz potrzebować do rejestracji firmy.

„Gotowi na 55”

25.8.2023

W europejskim prawie o klimacie zapisano obowiązkowy unijny cel klimatyczny: ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55% do 2030 r. Państwa UE pracują nad nowymi przepisami, które pozwolą ten cel osiągnąć, a do 2050 r. uczynić UE neutralną dla klimatu. Logicznie rozumując, doprowadzi (...)

Płatność dla małych gospodarstw

13.8.2023

Rząd wprowadził ułatwienie dla rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa – o powierzchni do 5 ha – i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Rolnicy Ci mogą składać żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw, która to płatność (...)

NPRCz 2.0 – Priorytet 3

31.7.2023

Dowiedz się więcej o realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. W materiałach resortu edukacji znalazły się w nich m.in. informacje dotyczące aplikowania o wsparcie finansowe, terminy naborów, wskazówki, na co można przeznaczyć (...)

Dopłaty dla Polskiej Wsi

29.6.2023

Konkrety dla polskiej wsi to: realizacja dopłat do zbóż i roślin oleistych, dopłat do nawozów, zwiększenie zwrotu stawki akcyzy zawartej w paliwie rolniczym do 2 zł oraz kredyty płynnościowe na co w sumie przeznaczamy 10 mld złotych.

Dla kogo Platforma Paliwowa?

26.6.2023

1 lipca rusza „Platforma Paliwowa”, czyli elektronizacja sprawozdawczości dla przedsiębiorców rynku paliwowego. System teleinformatyczny Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod nazwą „Platforma Paliwowa” ma pomóc w uszczelnieniu rynku paliwowego oraz (...)

Usługi na rynku UE

31.5.2023

Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników w UE.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika