Prawo administracyjne: Pozostałe - Artykuły

Elektroniczny czynny żal

22.3.2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji lub zapłaceniu podatku w terminie i obawiasz się konsekwencji karnoskarbowych? Jeżeli naruszyłeś przepisy podatkowe, teraz możesz wyrazić „skruchę" w formie elektronicznej, bez odwiedzania urzędu. 

Co przynosi akt o usługach cyfrowych?

1.3.2024

Akt o usługach cyfrowych jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach.

Przepisy aktu o usługach cyfrowych wchodzą w życie

23.2.2024

Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się już konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić (...)

Wyroby tytoniowe objęte systemem Track & Trace

5.2.2024

Dotychczas unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) objęte były papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od dnia 20 maja do systemu zostaną dołączone także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W (...)

Wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji publicznej

2.11.2023

Poznaj zasady, które – zgodnie z przepisami – obowiązują producenta rolnego przy składaniu wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pomocą publicznej aplikacji. Jak więc prawidłowo złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji (...)

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej

17.10.2023

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej była konsultowana z zainteresowanymi stronami, w tym z operatorami telefonii komórkowej. Jej tekst to efekt wspólnej pracy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, CSIRT-u NASK z przedstawicielami (...)

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

25.9.2023

Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego (...)

Płatność dla małych gospodarstw

13.8.2023

Rząd wprowadził ułatwienie dla rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa – o powierzchni do 5 ha – i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Rolnicy Ci mogą składać żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw, która to płatność (...)

NPRCz 2.0 – Priorytet 3

31.7.2023

Dowiedz się więcej o realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. W materiałach resortu edukacji znalazły się w nich m.in. informacje dotyczące aplikowania o wsparcie finansowe, terminy naborów, wskazówki, na co można przeznaczyć (...)

Dopłaty dla Polskiej Wsi

29.6.2023

Konkrety dla polskiej wsi to: realizacja dopłat do zbóż i roślin oleistych, dopłat do nawozów, zwiększenie zwrotu stawki akcyzy zawartej w paliwie rolniczym do 2 zł oraz kredyty płynnościowe na co w sumie przeznaczamy 10 mld złotych.

Dla kogo Platforma Paliwowa?

26.6.2023

1 lipca rusza „Platforma Paliwowa”, czyli elektronizacja sprawozdawczości dla przedsiębiorców rynku paliwowego. System teleinformatyczny Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod nazwą „Platforma Paliwowa” ma pomóc w uszczelnieniu rynku paliwowego oraz (...)

Usługi na rynku UE

31.5.2023

Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników w UE.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika