Prawo cywilne: Kary umowne - Artykuły

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

8.1.2024

Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego chronią zaś przepisy o rękojmi za wady. Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, (...)

Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?

11.12.2023

Zawarcie umowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia okoliczności powodujących niebezpieczeństwo jej niewykonania. Dotyczy to zwłaszcza umów długoterminowych. Okoliczności te oczywiście mogą być zarówno zawinionymi ze strony jednej ze stron, obu razem, jak również może i zachodzić sytuacja, (...)

Kara umowna - wybrane zagadnienia

15.8.2021

W obrocie gospodarczym coraz większym powodzeniem cieszy się instytucja kary umownej. Jest ona zastrzega w różnego rodzaju kontraktach, np. w umowach zlecenia czy w umowach przedwstępnych, ponieważ upraszcza ona dochodzenie odszkodowania.

Miarkowanie kary umownej

25.9.2017

Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Jest to więc zryczałtowana (...)

Nowe odsetki od 1 stycznia 2016 r.

27.1.2016

W dniu 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015.1830). Celem wprowadzenia ww. ustawy było zwiększenie ochrony wierzycieli przez (...)

Nowy taryfikator kar dla spółek publicznych

12.5.2015

Emitenci akcji dopuszczonych lub wprowadzonych do obrotu w ramach krajowego rynku zorganizowanego przygotowują się aktualnie na nadejście rewolucji w wypełnianiu obowiązków informacyjnych, którą przyniesie Rozporządzenie MAR oraz Dyrektywa MAD.

Czy kara umowna podlega VAT?

10.12.2011

Instytucja kary umownej została uregulowana w art. 483 Kodeksu cywilnego i należy ją rozumieć jako rodzaj sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w wyniku niewykoniania lub niewłaściwego wykonania umowy i rodzaj odszkodowania. Stosownie do postanowień ustawy o (...)

Uprawnienie do odstąpienia od umowy deweloperskiej

18.8.2010

Klauzule regulujące prawo odstąpienia od umowy umieszczane są obecnie niemal we wszystkich umowach deweloperskich. Z uwagi na to, iż należą one do najbardziej istotnych postanowień umowy z punktu widzenia nabywcy, warto jest poświęcić im więcej czasu przy analizie konkretnej umowy. Aby zastrzeżenie (...)

Kiedy żądać zapłaty kary umownej? - opinia prawna

11.7.2006

Naliczanie kary umownej nie jest obowiązkiem strony umowy, lecz jej uprawnieniem. Z tego też powodu, jeżeli zaistniały okoliczności uzasadniające zapłatę kary umownej, które najczęściej wskazane są w samej umowie (może to być więc opóźnienie wykonania robót) strona umowy może dochodzić (...)

Kara umowna za naruszenie klauzuli antykonkurencyjnej - opinia prawna

19.1.2006

Strony zawarły w umowie klauzulę "antykonkurencyjną". Na podstawie tej klauzuli Zleceniodawca zobowiązany jest powstrzymać się od zatrudniania nauczycieli oddelegowanych do pracy u niego przez Zleceniobiorcę (Klienta) przez okres 12 miesięcy od dnia wygaśnięcia zawartej umowy, pod rygorem zapłaty (...)

Kara umowna w obrocie gospodarczym - opinia prawna

27.10.2004

Kodeks cywilny dla zwiększenia pewności realizacji obowiązków pomiędzy kontrahentami daje im możliwość stosowania instytucji kary umownej. Można bowiem zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika