Urządzenie trwale z gruntem związane

Pytanie:

"Kodeks cywilny stanowi, że \" do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.\" Jak należy w tym przypadku rozumieć termin \" urządzenia trwale z gruntem związane \" ?"

Odpowiedź prawnika: Urządzenie trwale z gruntem związane

Pojęcie trwałego związania było przedmiotem rozważań doktryny oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego. Jak wskazuje Stanisław Rudnicki, pojęcie „trwałe związanie" jest kwestią faktu - decyduje o nim struktura techniczna budynku i jego przeznaczenie. W orzecznictwie wyjaśniono już dawno, że dom drewniany, niezależnie od tego, czy jest postawiony na podwalinach czy na podmurówce, stanowi zawsze część składową nieruchomości (tak SN w orz. z 23 lipca 1963 r., III CR 137/63, Lexpolonica nr 315241, OSNCP 7-8/64, poz. 156). W każdym razie należy uznać, że kryterium trwałego związania z gruntem nie odpowiadają tymczasowe obiekty budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 5 pr. bud. Są to obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy i obiekty kontenerowe. Wątpliwości mogą powstać co do wolno stojących garaży. I w tym wypadku jednak decyduje konstrukcja garażu i sposób związania go z gruntem, od czego zależy, czy w razie odłączenia od gruntu może być przeniesiony na inne miejsce bez uszkodzenia jego elementów; garaż blaszany albo składany z gotowych elementów
(rozbieralny) z reguły będzie rzeczą ruchomą ( tak S. Rudnicki w: Dmowski Stanisław, Rudnicki Stanisław Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 556 ).

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika