e-prawnik.pl Prawo w biznesie Prawo cywilne Rozwiązanie umowySprzedaż gruntu rolnego a dzierżawa
12 Lutego 2007 GG Śledzik Wykop

Sprzedaż gruntu rolnego a dzierżawa

PYTANIE: Chcę kupić działkę rolną, którą obecnie dzierżawi osoba fizyczna. Umowa dzierżawy została zawarta na 10 lat (będzie jeszcze trwała do 2013 roku). Nie ma w niej mowy o tym, że dzierżawcy będzie przysługiwało prawo pierwokupu, gdyby właściciel chciał ją sprzedać. Wiem, że przysługuje takie prawo Agencji Nieruchomości Rolnych. Właścicielem (nie użytkownikiem wieczystym) działki jest osoba fizyczna. Czy mimo to dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu? Czy nowy właściciel może potem rozwiązać z dzierżawcą umowę dzierżawy?

FRAGMENT ODPOWIEDZI: Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja Nieruchomości Rolnych, prawo (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

Zaloguj się przez Facebook:

Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści

na 1 godzinę

Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP

cena: 6.15

Dostęp do treści

na 1 dzień

Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP

cena: 11.07

Dostęp do treści

na 1 miesiąc

Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP

cena: 30.75

regulamin usługi

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne porady prawne

  • Sprzedaż z ominięciem umownego prawa pierwokupu

    W umowie dzierżawy lokalu użytkowego mamy zawarte prawo pierwokupu. Nie otrzymaliśmy od wynajmującego żadnej oficjalnej informacji o chęci zbycia przez niego lokalu. Nie była też wykonywana wycena (...)

  • Dzierżawa a prawo pierwokupu

    Moja mama dostała od swojej ciotki, która już nie żyje 3 ha ziemi w wieczystą dzierżawę (umowa była potwierdzona przez Urząd Gminy). Dzieci ciotki żyją nadal. Co należy zrobić, aby grunty (...)

  • Realizacja pierwszeństwa kupna gruntów rolnych

    Posiadam 25 ha własnych gruntów rolnych oraz 4 ha dzierżawionych od 5 lat na podstawie umowy dzierżawy od Agencji Nieruchomości Rolnych. Złożyłem wniosek o wykup tych 4 ha gruntów na podstawie (...)

  • Prawo pierwokupu w umowie najmu z gminą

    W umowie najmu zawartej w 2000 roku zapisano prawo pierwokupu przedmiotu najmu, stosunek najmu nie istnieje - umowa została wypowiedziana bądź wygasła. Właścicielem i wynajmującym jest gmina a najemcą (...)

 

Komentarze do artykułu: Sprzedaż gruntu rolnego a dzierżawa

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 6
  • 2
  • 4

Współpracują z nami

Katarzyna Tomczak
Katarzyna
Tomczak
Michał Włodarczyk
Tomasz
Waśniowski

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.