Prawo cywilne: Umowa darowizny - Artykuły

Odpowiedzialność darczyńcy względem obdarowanego

17.9.2023

Umowa darowizny polega na zobowiązaniu się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Co ważne, darczyńca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie zobowiązania wobec obdarowanego oraz za wady przedmiotu darowizny. Na jakich zasadach obdarowany (...)

Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

2.8.2023

Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? Stronami umowy są darczyńca i obdarowany. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone (...)

Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

20.2.2018

Podstawą prawną tej ulgi jest art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ogólnie mówiąc, odliczeniu od dochodu podlegać mogą przekazane przez podatnika darowizny na wskazane w ustawie cele, tj. na określone cele kultu religijnego oraz pożytku publicznego. (...)

Czy można odwołać wykonaną darowiznę?

14.9.2017

Umowa darowizny znajduje częste zastosowanie w stosunkach pomiędzy bliskimi sobie osobami. Przekazanie własności różnych przedmiotów majątkowych, może być wyrazem naszej dobroczynności, sympatii lub wdzięczności dla innej osoby. Jednakże po pewnym czasie może okazać się, (...)

Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

21.8.2014

Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z darowizną samochodu. Porada zawiera (...)

Kiedy i jak można odwołać darowiznę - opinia prawna

18.7.2009

Kodeks cywilny przewiduje możliwość odwołania darowizny nawet już wykonanej w sytuacji, gdy obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności względem darczyńcy. Przepisy nie definiują pojęcia rażącej niewdzięczności ani nie zawierają wskazówek, jakiego rodzaju zachowanie lub zaniechanie (...)

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

5.3.2009

Istotnie, na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzecz i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł o ile nabywcą jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej (tu mieszczą się m.in.: zstępni). (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

4.4.2008

Pani X ponad 10 lat temu zawarła związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie jej i mężowi. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie toczy się w sądzie sprawa rozwodowa z powodu zdrady, jakiej dopuścił się mąż. Matka Pani X z powodu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika