Pytanie: Czy upadły leasingodawca, który przed upadłością uchylał się (chyba celowo) od wystawienia faktury przenoszącej za ostatnią ratę własność pojazdu na leasingobiorcę ma teraz prawo żądać za ten pojazd ceny rynkowej, uznając także, iż pojazd należy zwrócić?
Odpowiedź:
Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa bez analizy treści umowy leasingowej. Ogólnie zwracam jednak uwagę na fakt, że upadłość sama z siebie powoduje szereg skutków, odnoszących się wprost do umów upadłego z osobami trzecimi. I tak, w przypadku niepieniężnych zobowiązań upadłego (np. zobowiązanie do przeniesienia własności leasingowanego pojazdu) ulegają one z mocy prawa zamianie na zobowiązania pieniężne płatne w dacie ogłoszenia upadłości i podlegają zgłoszeniu do masy upadłości tak inne wierzytelności. W przypadku tzw. umów wzajemnych niewykonanych przed ogłoszeniem upadłości (np. zawarta ale niewykonana umowa sprzedaży bądź przedwstępna umowa sprzedaży) syndyk masy upadłościowej może odstąpić od umowy lub też żądać jej wykonania. Umowy zlecenia wygasają z dniem ogłoszenia upadłości. Umowy najmu i dzierżawy, co do zasady pozostają w mocy. W przypadku opisanym w pytaniu mogę jedynie domyślać się, że zawarta umowa miała charakter tzw. leasingu operacyjnego i że z samej treści umowy nie wynikało wprost roszczenie o sprzedaż samochodu po obniżonej cenie. Sytuacje tą zapewne wykorzystuje syndyk, żądając wykonania umowy (tj. zapłaty ceny rynkowej).

Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze Dz.U. 2003 r. Nr 60, poz. 535, Dz.U. 2003 r. Nr 217, poz. 2125, Dz.U. (...)
Stan faktyczny Zawarłem z firmą umowę leasingową na maszyny na okres 48 miesięcy, jak również podpisałem aneks do umowy gwarantujący (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Poczta Polska straci monopol, ale jeszcze nie terazTylko ona dostarczy emerytom przekazy pieniężne. Zachowa również wyłączność (...) »
Czy można prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu pracowników? Chciałbym zatrudniać u siebie pracowników (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.