Prawo cywilne: Umowa najmu i dzierżawy - Artykuły

Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy

8.4.2024

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy do używania lokalu doznaje jednak pewnych ograniczeń, które (...)

Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

7.12.2023

Najem obok prawa własności oraz spółdzielczego prawa do lokalu stanowi najczęściej stosowaną instytucję prawną regulującą stosunki mieszkaniowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego wprowadziła korzystne rozwiązanie dla osób zajmujących (...)

Dzierżawa - Na czym polega umowa dzierżawy

22.11.2023

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być płatny w pieniądzach lub świadczeniach (...)

Dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu dla niepełnosprawnego

2.11.2023

Jesteś pełnoletnim absolwentem, który ma orzeczenie o niepełnosprawności, i chcesz podjąć pracę? Nie możesz zamieszkać w miejscowości, w której szukasz pracy lub pracujesz? Uzyskaj dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu w ramach programu PFRON „„Samodzielność-Aktywność-Mobilność” (...)

Świadectwa charakterystyki energetycznej - zmiany od kwietnia

15.3.2023

Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wcale nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia nowelizacją przepisów pojawiło się wokół tego tematu wiele pytań i wątpliwości. Poznaj najważniejsze zmiany.

Czy wiesz, za co i komu płacisz?

19.6.2022

Wynajem hulajnogi elektrycznej, powerbanków, rowerów, skuterów czy samochodów – to banalne. Czy zatem może powodować długotrwałe konsekwencje finansowe? Zanim zamówisz usługę, zapoznaj się z jej warunkami. Sprawdź, czy przypadkiem nie jest to subskrypcja. (...)

Społeczne agencje najmu

23.7.2021

Od 23 lipca 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom będą mogły powstawać społeczne sgencje najmu – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody (...)

Naganne zachowanie najemcy - wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego

8.7.2021

Do umowy najmu prywatnego lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdują nie tylko przepisy kodeksu cywilnego ale także ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Okoliczność ta powoduje, iż w zasadzie wynajmujący może wypowiedzieć najemcy umowę (...)

UMOWA NAJMU - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej

8.4.2020

31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw . Ustawa ta wprowadza istotne (...)

Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!

26.2.2018

Najem kiedyś się kończy - czy to wskutek zakończenia okresu, na jaki zawarto umowę, czy przez wypowiedzenie umowy, bądź rozwiązanie jej przez strony albo z innych jeszcze przyczyn. Z chwilą zakończenia najmu, zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego, najemca obowiązany jest zwrócić rzecz (...)

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

27.5.2017

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć względne poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny i zajdzie (...)

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

21.4.2017

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Okres ten może być wyznaczony w sposób ścisły przez podanie konkretnej (...)

Najem lokali użytkowych

18.4.2017

W umowie najmu strony dowolnie określają lokal będący przedmiotem najmu z punktu widzenia jego opisu, lokalizacji czy stanu technicznego. Wskazane jest, aby do umowy dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, gdyż pozwala on na ustalenie, jakie zmiany nastąpiły lub zostały dokonane w czasie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika