wymiana instalacji elektrycznej w lokalu mieszkalnym

Pytanie:

"Od roku jestem właścicielem kamienicy z przeznaczeniem na najem lokali mieszkalnych. Dokonałem w tym okresie wiele remontów m.in. wymianę instalacji elektrycznej na klatkach schodowych. Jedna z lokatorek z bardzo długim \"stażem\" w najmowaniu lokalu domaga się ode mnie wymiany instalacji elektrycznej. Zaznaczam, że dla przedmiotowego lokalu dokonałem wymiany wkładu żaroodpornego. Koszty remontów znacząco przekraczają przychody z czynszu tegoż lokalu. Czy jako Wynajmujący jestem zobowiązany do wymiany instalacji elektrycznej w lokalu mieszkalnym zajmowanym przez najemcę? Przecież najemca ma również swoje obowiązki w kwestii dokonywania drobnych napraw i konserwacji urządzeń."

Odpowiedź prawnika: wymiana instalacji elektrycznej w lokalu mieszkalnym

Zgodnie z art. 662 § 1 k.c.  wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. 

§ 2 natomiast wskazuje, że najemcę obciążają tylko drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy.

Trudno byłoby przyjąć, że wymiana instalacji elektrycznej stanowi drobne nakłady związane ze zwykłym używaniem rzeczy. Bardziej szczegółowo odnosi się do tej kwestii art. 6b ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

Najemcę obciąża naprawa i konserwacja: 

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych; 
2) okien i drzwi; 
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą; 
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą; 
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej; 
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów; 
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana; 
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności; 
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez: 
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów, 
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Przepis ten dotyczy jedynie ewentualnych napraw i konserwacji, nie zaś wymiany całych instalacji. Wymiana taka niewątpliwie jest dosyć kosztowna, a jej wymiana zwiększy ogólną wartość lokalu, którego jest Pan właścicielem.

Ponadto, zgodnie z art 6a ustawy,

Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami. 

2. W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu. 
3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności: 
1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia; 
2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy; 
3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza: 
a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu, 
b) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Wszystko to przemawia za rozstrzygnięciem, wedle którego to Pan powinien dokonać wymiany instalacji. Oczywiście wymiana musi nastąpić wtedy, kiedy instalacja nie działa prawidłowo. Inwestycja ta nie może być podyktowana jedynie żądaniem najemcy.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika