e-prawnik.pl Prawo w biznesie Prawo cywilne Umowa zleceniaZakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna
20 Stycznia 2007 GG Śledzik Wykop

Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna

STRESZCZENIE: Firma zatrudnia pracownika na zasadzie tzw. samozatrudnienia – osoba zatrudniana zakłada działalność gospodarczą i podpisuje z firmą umowę zlecenia. Wynagrodzenie otrzymywane jest miesięcznie w stałej kwocie. Do tego dochodzi premia za przekroczenie ustalonego planu. Zleceniobiorca wystawia raz w miesiącu fakturę na jedną kwotę z tytułu pośrednictwa handlowego. W tym czasie zleceniobiorca podejmuje też pracę na rzecz innych firm, nie informując zleceniodawcy. Kiedy zleceniodawca dowiedział się o jednej z prac, uznał że został naruszony zakaz konkurencji zapisany w umowie zlecenia i zażądał zapłaty odszkodowania. Czy w opisanej sytuacji sprzedaż dokonywana przez zleceniobiorcę na własny rachunek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest naruszeniem umowy? Czy zleceniodawca miał prawo zakazywać jakiejkolwiek innej pracy w ramach działalności gospodarczej, skoro do jej założenia zmusił zleceniobiorcę, nie oferując żadnej innej formy zatrudnienia? Czy pracodawca słusznie żąda odszkodowania, skoro wszystkie prace jakie tylko były możliwe, kierowane były do jego drukarni, a na zewnątrz zlecane tylko te, które nie były możliwe do wykonania przez zleceniodawcę? Zapraszamy do lektury.

FRAGMENT OPINII: Stan faktyczny Od roku 2001 do marca 2006 byłam zatrudniona na stanowisku handlowca, na zasadach tzw. samozatrudnienia. Do obowiązków wynikających z umowy zlecenia należało m.in. (...)

Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

Zaloguj się przez Facebook:

Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści

na 1 godzinę

Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP

cena: 5 + VAT

Dostęp do treści

na 1 dzień

Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP

cena: 9 + VAT

Dostęp do treści

na 1 miesiąc

Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP

cena: 25 + VAT

regulamin usługi

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne porady prawne

  • Odejście pracownika do konkurencji

    Mój tata prowadzi firmę usługowo - handlową zajmującą się sprzedażą części zamiennych do samochodów ciężarowych. Firma ma swoja bazę w Siedlcach i zatrudnia 20 osób. Na początku działalności (...)

  • Ustanie zakazu konkurencji a odszkodowanie

    Została rozwiązana umowa o pracę z pracownikiem, z którym była podpisana umowa o zakazie konkurencji przez rok czasu po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca w trakcie tego roku, przez który powinien (...)

  • Zakaz konkurencji - nie określenie odszkodowania

    W mojej umowie o prace znajduje sie zakaz konkurencji po odejściu z firmy. Nie określono w nim kwoty odszkodowania za zakaz konkurencji. Umowa o zakazie nie jest osobna umowa, ale częścią umowy o (...)

  • Ważność umowy o zakazie konkurencji

    Podczas podpisywania umowy o pracę z bankiem podpisałem również odrębną umowę o zakazie konkurencji obejmującą okres zatrudnienia i okres 6 miesięcy po ustaniu obowiązku pracy. W dniu 15 lipca (...)

  • Działalność konkurencyjna

    Jestem udziałowcem firmy ( 4,9 % udziałów). Do 02.08.2010 bylem Prezesem tej firmy oraz pracownikiem na zasadzie umowy o pracę. Obecnie uchwałą wspólników zdjęto mnie z funkcji Prezesa , rozwiązaliśmy (...)

 

Komentarze do artykułu: Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Newsletter

Codziennie nowa bezpłatna porada!

  • 0
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 9
  • 3
  • odpowiedzi i porad prawnych

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.