Prawo cywilne: Zawarcie umowy - Artykuły

Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?

8.1.2024

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. W przypadku umów, będących zgodnym oświadczeniem woli co najmniej 2 podmiotów (...)

Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka?

11.12.2023

Pojęcie zaliczki należy wyraźnie odróżnić od pojęcia zadatku. Różne są podstawy ich udzielania, różne funkcje, jakie spełniają, a także konsekwencje ich zastosowania w stosunkach prawnych. Zadatek w szerokim rozumieniu oznacza sumę pieniężną lub rzecz, którą jedna osoba daje drugiej (...)

Co to jest preambuła umowy?

30.11.2023

W stosunkach umownych zawieranych między stronami można się spotkać z praktyką formułowania preambuły, która jest swego rodzaju ?wstępem? do umowy. Niejednokrotnie zdarza się jednak, iż treści zawarte w preambule mają istotne znaczenie przy ustalaniu intencji kontrahentów, jak i charakteru (...)

Umowa o dzieło - na czym polega i jak zawrzeć umowę o dzieło?

30.11.2023

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa wzajemna. Dzieło może mieć zarówno charakter materialny, jak i niematerialny (np. namalowanie obrazu, zrobienie fotografii czy sporządzenie (...)

Umowa zawarta przez osobę nieuprawnioną

28.11.2023

Często podpisując umowę z daną firmą, czy instytucją, nie weryfikujemy, czy osoba podpisująca się za naszego kontrahenta jest uprawniona do jej zawarcia. Jakie mogą być konsekwencje podpisania takiej umowy?

Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Uchyl się od skutków prawnych!

23.11.2023

Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Dla uznania błędu za doniosły w znaczeniu prawnym musi to być błąd (...)

Zawieranie umowy z osobą fizyczną

4.9.2023

Podpisując każdą umowę, musimy zachować ostrożność, ponieważ jej brak może nas w przyszłości drogo kosztować. Każda umowa powinna być dostosowana do określonych warunków relacji pomiędzy jej stronami.

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

13.8.2023

Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)

Umowy z przedszkolem a ochrona danych

16.7.2023

Administrator wskazując zakres danych osobowych, które chce pozyskać w trakcie rekrutacji musi przeanalizować, czy zakres ten wynika z przepisów prawa, czy też jest związany z realizacją interesu, który uzasadnia przetwarzanie konkretnych danych i nie narusza (...)

Jakie prawa przysługują konsumentom?

12.2.2023

Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi, musisz przestrzegać praw konsumenta. Te prawa obejmują między innymi: gwarancję, rękojmię czy prawo do zwrotu towaru. Nie możesz też stosować w umowach klauzul niedozwolonych. Sprawdź, jakie prawa mają konsumenci.

Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?

30.3.2022

Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób \"towarzyszących\", które oczekują na zyski przy tej okazji; tu gdzie pojawia się osoba fizyczna z kapitałem, tu też wyrasta ze swoją (...)

Zadatek jako sposób zabezpieczenia realizacji umowy

23.8.2019

Z samego zawarcia umowy nie można wnioskować, że zostanie ona zrealizowana. Istniejąca i obowiązująca zasada, że umów trzeba dotrzymywać jest niewystarczająca. Prawo cywilne przewiduje zasady odpowiedzialności nielojalnych kontrahentów w przypadku, gdy nie realizują oni warunków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika