PYTANIE: Jestem posiadaczem domeny internetowej, a dokładnie firma której jestem właścicielem (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Jednak pewnego dnia zadzwonił ktoś i chce kupić domenę, której jestem posiadaczem i zaproponował bardzo dużą sumę. Po długim namyśle postanowiłem sprzedać tą domenę i teraz mam problem, bo nabywca chce fakturę VAT; moja firma jest podatnikiem podatku VAT i aktualnie rozlicza się od dochodu podatkiem liniowym, tj. 19%. Nie ukrywam, że proponowana kwota jest bardzo wysoka i zapłacenie od tej kwoty niższego podatku niż 19% od całej kwoty jest dla mnie bardzo korzystne. Jeden z doradców podatkowych powiedział, że można to podciągnąć pod 50% kosztów uzyskania przychodu, tylko nie wiem, w jaki sposób i czy nie będę miał z tego powodu dużych problemów w moim urzędem skarbowym, i na jakiej podstawie prawnej mógłbym ewentualnie się później bronić. Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą płacąca podatek od dochodu liniowy (19%) może sprzedać domenę internetową i naliczyć dla danej faktury 50% kosztów uzyskania przychodu, i w związku z tym zapłacić 19% podatku od 50% wartości netto faktury VAT? Domena nie zawiera nazwy firmy, jak i nie jest zgłoszona do urzędu patentowego jako znak towarowy.
FRAGMENT ODPOWIEDZI: Jeśli chodzi o sprzedaż praw do domeny internetowej, to przychód z tego tytułu jest przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym (prawo do domeny internetowej (...)
Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Z żoną kupujemy dom, którego zakup będziemy finansować kredytem. Czy odsetki płacone do banku mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu, jeśli dom ten jest wynajęty? Zgodnie z art. (...)
Bezrobotny (niezatrudniony, nie prowadzący działalności, bez prawa do zasiłku) artysta sprzedaje sporadycznie swoje prace (kilka w miesiącu, kwoty mniejsze od 1000 zł). Czy artysta musi jakoś zgłaszać (...)
Podatek od nieruchomości za 2006 r. nie został jeszcze zapłacony i prawdopodobnie nie będzie zapłacony w tym roku. Czy zarachowany, lecz fizycznie nie zapłacony podatek od nieruchomości, jest kosztem (...)
Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczam się wg podatku liniowego. W dniu 20.09.2005 został zakupiony przeze mnie (prywatnie, nie na firmę) lokal użytkowy (pokój w hotelu) wraz z wyposażeniem (...)
Codziennie nowa bezpłatna porada!
Usuwanie danych osobowych z internetu. Będzie łatwiejJeśli administrator nie zgodzi się na ich skasowanie, narazi się na karę sięgającą (...) »
Nasza firma w styczniu bieżącego roku obchodziła XX-lecie działalności firmy. Z tej okazji zorganizowano poczęstunek w restauracji (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.