PYTANIE: W 1998 r. zostały podpisane przeze mnie oraz dewelopera umowy o wspólnym inwestowaniu mówiące o budowie bloku przeznaczonego w całości na wynajem (ok. 50 mieszkań). W bloku tym wykupiłem dwa mieszkania. W 1998 r. zostały zawarte akty notarialne mówiące o sprzedaży udziału w gruncie odpowiadające udziałom tych mieszkań. W 1998, 1999, 2000 r. zostały wystawione faktury przez dewelopera o treści: "Tytułem udziału w kosztach związanych z budową budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem na wynajem zgodnie z zawartą umową" 16.05.2000 r. budynek został odebrany i przekazany do użytkowania. Na chwilę obecną posiadam udziały w bloku zgodnie z aktem notarialnym z 1998 r. Chciałbym te udziały zamienić na wydzielone księgi wieczyste na każdy lokal, czyli dokonać podziału fizycznego bloku przy zgodzie innych współwłaścicieli. Skorzystałem z ulgi na "budowę mieszkań na wynajem". Czy przed upływem dziesięciu lat od daty odebrania budynku do eksploatacji mogę wydzielić opisywane lokale ze współwłasności, tworząc wydzielone KW, aby nie stracić ulgi na wynajem, mimo iż w bloku posiadam jedynie dwa lokale zgodnie z umową o wspólnym inwestowaniu, a nie co najmniej pięć, tak jak było w ustawie, i po podziale stanę się właścicielem jedynie dwóch lokali na oddzielnych księgach wieczystych?
FRAGMENT ODPOWIEDZI: Przepisy uprawniające do ulgi podatkowej związanej z budową mieszkań „na wynajem” na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)
Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Spółdzielnia, która była tzw. inwestorem zastępczym budynku z lokalami na wynajem, a następnie jego administratorem (znana warszawska spółdzielnia zarządzająca ponad 3000 mieszkań i mająca (...)
"W grudniu 2001 stałem się posiadaczem mieszkania - podpisanie aktu notarialnego - i nie jest to moje pierwsze mieszkanie. Do września 2002 korzystałem jeszcze z ulgi budowlanej, wykańczając to mieszkanie. (...)
Budynek z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem został oddany do użytkowania 16.05.2000. Skorzystałem z ulgi na wynajem (odliczenia od podatku dochodowego). Kiedy najwcześniej mogę sprzedać opisane (...)
W czerwcu zakończyłem umowę w Kasie Mieszkaniowej, obecnie nie jest mi potrzebne mieszkanie, ale nie chciałbym stracić odpisywanej ulgi, i chcę zainwestować i kupić mieszkanie na rynku wtórnym. (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Sejm uchwalił ustawę zawierającą nową definicję Polskiej wódki. Ma to być (...) »
Prowadzę handel na straganach zabawkami (ryczałt 3% bez VAT). Chciałbym wprowadzić do swoich usług konkursy dla dzieci. Konkurs (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.