Sprzedaż samochodu a podatek PCC i rejestracja

Pytanie:

"Mam zamiar sprzedać samochód, który jest moją własnością. Czy w związku z tym ciąży na mnie obowiązek podatkowy? Kto ponosi koszty umowy? Gdzie mam zgłaszać fakt, że już nie jestem właścicielem auta? Czy obowiązują jakieś terminy związane z powyższym?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż samochodu a podatek PCC i rejestracja

Sprzedaż samochodu następuje na podstawie takiej samej umowy sprzedaży. Umowa sprzedaży samochodu będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) lub jest z niego zwolniona.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży solidarnie na obu stronach (tj. sprzedającym i kupującym), tzn. każda ze stron jest odpowiedzialna za zapłatę podatku, z tym że jego zapłata przez jedną ze stron zwalnia drugą od konieczności jego zapłacenia. W przypadku umów np. sprzedaży samochodów, zgodnie z przyjętą praktyką strony postanawiają w umowie, że podatek zapłaci kupujący. Faktycznie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku, gdyż bez tego np. nie przerejestruje auta na własne nazwisko. Deklaracja PCC-1 i podatek w wysokości 2% ceny wartości auta powinien zostać zapłacony w ciągu 14 dni od daty sprzedaży, jeśli się tak nie stanie to może zostać wymierzona sprzedającemu grzywna. W związku z tym, w przypadku takiej transakcji, wskazane byłoby, aby obowiązek złożenia deklaracji dla potrzeb podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłaty tego podatku wziął na siebie sprzedający (oczywiście może kwotą podatku obciążyć kupującego, np. doliczając ją do ceny auta).

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o zbyciu pojazdu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika