Podatek od spadku przy nabyciu kamienicy

Pytanie:

"Otrzymałem spadek, w skład którego wchodzi udział w własności kamienicy, w której wszystkie mieszkania zajęte są przez osoby trzecie na podstawie umów najmu, do których mają zastosowanie przepisy o czynszu regulowanym, określonym w ustawie o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Czy jestem zwolniona z podatku i czy w takim przypadku muszę zgłaszać to w Urzędzie Skarbowym?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od spadku przy nabyciu kamienicy

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku „nabycie w drodze spadku lub darowizny budynku, w części zajętej przez osoby trzecie na podstawie umów najmu, do których mają zastosowanie przepisy o czynszu regulowanym, określonym w ustawie o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych”.

Ustawa, do której odwołuje się powyższy przepis, pochodząca z 1994 r., nie obowiązuje od lipca 2001 r. Zastąpiła ją ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71 poz. 733). Mimo zmiany ustawy powyższe zwolnienie z podatku nadal obowiązuje. Do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 17 maja 2006 r. (sygn. akt K 33/05) z czynszem regulowanym mieliśmy do czynienia na gruncie art. 9 ust. 1 nowej ustawy. Przepis ten stanowił, że podwyższanie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy, a jeżeli poziom rocznego czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyłączeniem opłat niezależnych od właściciela, przekracza 3 % wartości odtworzeniowej lokalu, to roczna podwyżka nie może być wyższa niż 10 % dotychczasowego czynszu albo dotychczasowych opłat za używanie lokalu, liczonych bez opłat niezależnych od właściciela. Przepis ten został jednak uznany za niezgodny z art. 2 Konstytucją i utraci moc 31 grudnia 2006 r.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ptk. 1) ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Podatnicy podatku są obowiązani w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (w tym wypadku z chwilą przyjęcia spadku), właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Wspomniana powyżej „chwila przyjęcia spadku” może być oznaczona w sposób dwojaki. Jeśli spadkobierca nie złożył oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o odstawie powołania, wówczas oznacza to że przyjął spadek w sposób prosty (tj. bez ograniczania odpowiedzialności za długi spadkowe), co wynika z art. 1015 § 2 kodeksu cywilnego. Jeśli jednak spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku, termin biegnie od chwili złożenia oświadczenia.

Mając na względzie powyższe kwestie, należy stwierdzić, spadkobierca jest zobowiązany do złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego do naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik wyliczając wysokość podatku będzie jednak zobowiązany wziąć pod uwagę fakt, iż odziedziczona przez Panią kamienica podlega zwolnieniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika