Kasa fiskalna i faktura VAT w zakładzie karnym

Pytanie:

"Prowadzimy działalność handlową (PKPiR kasowo + VAT) - sklepy spożywcze. Od kwietnia mamy dodatkowy punkt - kantyna w Zakładzie karnym. Zakupu dokonują więźniowie na podstawie wypiski z Zakładu Karnego. Każdy ma określoną pulę pieniędzy do wydania. Są to pieniądze więźniów pochodzące z ich własnej pracy lub otrzymane od rodzin. Jednak oni nam nie płaca pieniędzy - płatnikiem jest zakład karny. Ostatnio czytaliśmy Postanowienie sygnatura II-443/145/03 - podobna sprawa do naszej tyle że u nas więźniowie wypiski zabierają obowiązkowo ze sobą. My postępujemy w sposób następujący: Każdy więzień (nabywca) otrzymuje paragon na zakupiony przez siebie towar. Zakupy są raz w tygodniu (4 razy w miesiącu). Na koniec dnia drukowany jest raport dobowy na wszystkie zakupy przez więźniów (4 w miesiącu). Na koniec dnia sporządzana jest faktura na Zakład Karny (4 faktury w miesiącu). W jaki sposób wystawić fakturę na Zakład Karny? Paragonów nie mamy - bo dostali więźniowie. Fakturę wystawiamy na Zakład Karny na podstawie raportu dobowego - czy postępujemy prawidłowo? W fakturze piszemy Nabywca Zakład karny - czy postępujemy prawidłowo? Na fakturze piszemy ogólnie towary handlowe stawka 23%, towary handlowe stawka 8% na podstawie raporty dobowego (nie mamy szczegółowej informacji) - czy postępujemy prawidłowo? Faktury nie księgujemy - ponieważ księgujemy raport miesięczny z kasy rejestrującej - czy postępujemy prawidłowo?"

Odpowiedź prawnika: Kasa fiskalna i faktura VAT w zakładzie karnym

Przede wszystkim w powyższym stanie faktycznym należałoby odpowiedzieć na pytanie kto jest faktycznym nabywcą towarów. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż nabywcami są jednak więźniowie, a nie zakład karny. Pieniądze są również pieniędzmi więźniów, a nie pieniędzmi zakładu karnego, mimo, że formalnie są przekazywane przez zakład karny.

Także w opisanym stanie sprawy nie ma podstaw do wystawiania faktur VAT na rzecz zakładu karnego, gdyż ten nie jest nabywcą towarów. Zatem faktura VAT wystawiona na zakład karny nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu sprzedaży, a zatem nie jest prawidłowa.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika