e-prawnik.pl Prawo w biznesie Prawo podatkowe PozostałeNadpłacone odsetki w podatku od towarów i usług
24 Lutego 2006 GG Śledzik Wykop

Nadpłacone odsetki w podatku od towarów i usług

Pytanie: Czy nadpłacone odsetki w podatku VAT (wynikające z wniosku o stwierdzenie nadpłaty) można traktować jako nadpłatę w rozumieniu art. 73 Ordynacji podatkowej, i czy można je zaliczyć na poczet zaległości w podatku VAT?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 73 Ordynacji podatkowej nadpłata powstaje z dniem:

  1. zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;

  2. pobrania przez płatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;

  3. zapłaty przez płatnika lub inkasenta należności wynikającej z decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  4. wpłacenia przez płatnika lub inkasenta podatku w wysokości większej od wysokości pobranego podatku;

  5. zapłaty przez osobę trzecią lub spadkobiercę należności wynikającej z decyzji o odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  6. złożenia korekty deklaracji w podatku od towarów i usług obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego, w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego lub obniżeniem kwoty podatku należnego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Czym jest nadpłata, określa natomiast art. 72 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym za nadpłatę uważa się kwotę:

  • nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;

  • podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  • zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  • zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Jeżeli wpłata dotyczyła zaległości podatkowej, na równi z nadpłatą traktuje się także część wpłaty, która została zaliczona na poczet odsetek za zwłokę. Art. 72 nie zawiera definicji realnej nadpłaty, tzn. nie określa cech, które temu, i tylko temu, pojęciu można przypisać. Komentowany przepis wymienia jedynie stany faktyczne, których zaistnienie pozwala przyjąć, że powstała nadpłata. Jest to więc definicja przez wyliczenie, przy czym wspomniane wyliczenie nie jest wyczerpujące. Zatem taka kwota w postaci nadpłaconych odsetek od zobowiązania podatkowego stanowi nadpłatę.


Zobacz także:

  • Ordynacja podatkowa (art. 21 - 119)

    Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst pierwotny: Dz. U. 1997 r. Nr 137 poz. 926; tekst jednolity: Dz. U. 2005 (...)

  • Nadpłata podatku od nieruchomości

    Ewidencja gruntów i budynków Starostwa Powiatowego - na skutek kontroli terenowej - zaktualizowała z urzędu użytki gruntowe, stanowiące (...)

 

Komentarze do artykułu: Nadpłacone odsetki w podatku od towarów i usług

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 6
  • 8
  • 8

Współpracują z nami

Jakub Lorenc
Jakub
Lorenc
Michał Włodarczyk
Katarzyna
Tomczak

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Czy znasz "TERESA DOMAŃSKA"?
Dowiedz się więcej "zastraszanie kodeks karny".

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.