Prawo pracy: Czas pracy - Porady prawne (strona: 3)

Umowa zlecenia a regulacje kodeksu pracy

Pracuje na portierni na umowę zlecenie. Godziny pracy mam wg grafika i wyglądają następująco: od 7.00-19.00 i 24 godziny wolne i od 19.00-7.00 i 48 godzin wolnych, jak wynika z grafika pracuję w (...)

Ewidencja czasu pracy a lista obecności co jeśli są różnice?

Co w przypadku, kiedy występują różnice pomiędzy prowadzoną w komputerze ewidencją czasu pracy a listą obecności, na której podpisuje się pracownik. Różnica ta polega na tym, że na liście (...)

Odbiór dnia wolnego za pracę w sobotę

Pracownik pracuje na umowę o pracę w pięciodniowym (od poniedziałku do piątku) w 40 godzinnym wymiarze czasu pracy (po 8 godzin dziennie). Pracownik został poproszony o przyjście do pracy w sobotę. (...)

Zajęcie komornicze wynagrodzenia za nadgodziny

We wrześniu 2007 roku podjąłem prace w firmie zajmującej się sprzedażą okien, drzwi, itp. Pracowaliśmy 5 dni w tygodniu po 8 godzin i 2 soboty w miesiącu dodatkowo po 4 h. Nasz pracodawca za każde (...)

Praca w niedzielę

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat zawsze pracuje od niedzieli do czwartku, natomiast piątek i sobota są dniami wolnymi od pracy. W jaki sposób spełnić obowiązek (...)

Czas pracy a umowa o dzieło

Jestem scenografem. Projektuję i wykonuję dekoracje do filmów reklamowych. Przed okresem zdjęciowym sam decyduję czy mam pracować 3 godz. dziennie czy 18. Oddaję dekorację zawsze na czas a mój (...)

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny

Pracownik zatrudniony w firmie w umowie o pracę posiada zapis: strony ustalają zadaniowy czas pracy w ramach zasadniczo 8-godzinnej dobowej oraz przeciętnie 40-godzinnej tygodniowej normie czasu pracy (...)

Zatrudnienie kierowcy na umowę zlecenie

Firma chce podpisać umowę zlecenie z kierowcą , który będzie prowadził auto ciężarowe pow. 3,5 t. Czy dla takiego kierowcy należy zakupić tachograf , czy tego kierowcę obowiązuje ustawa o czasie (...)

Praca w godzinach nocnych

Pracownicy tzw. produkcyjni naszego zakładu pracują w systemie 3-zmianowym. Część z pracowników dostarczyła zaświadczania lekarskie, że ze względu na stan zdrowia nie mogą wykonywać pracy w (...)

Szkolenie bhp w dniu wolnym od pracy

W dniu dzisiejszym od godziny 8:00 do godziny 11:30 pracodawca zorganizował dla grupy pracowników pilnujących (portierów) szkolenie bhp i przeciwpożarowe. Portierzy zatrudnieni są w równoważnym (...)

Dyżury lekarza radiologa

Dobowa norma czasu pracy lekarza radiologa wynosi 5 godzin, a tygodniowa 25 godzin. Czy lekarz radiolog może pełnić dyżury medyczne i wyrazić zgodę na pracę powyżej 48 godzin na tydzień (klauzula (...)

Czy sobota to dzień ustawowo wolny od pracy?

Skoro wg podanej przez Was poprzednio informacji wolne soboty nie są dniami wolnymi od pracy, w sensie kodeksu pracy, to w takim razie na jakiej podstawie są jednak wolne od pracy? Chyba odbywa się (...)

Równoważny czas pracy

Chciałbym wprowadzić w kierowanej przeze mnie firmie równoważny czas pracy. Czy można to ująć w regulaminie pracy instytucji, jako normę dla pewnej grupy pracowników? Czy trzeba to wpisać w umowy (...)

Równoważny system czasu pracy kierowcy

Pracownik jest zatrudniony na pełny etat jako magazynier, konserwator, kierowca. Sporadycznie załatwia pewne sprawy jadąc samochodem firmowym, jednak raz na dwa tygodnie wykonuje jazdę ok. 700 km (tam (...)

Godziny nadliczbowe w razie choroby pracownika

W grudniu 2008r. pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu mienia i osób (portierzy) w równoważnym systemie czasu pracy będą pracować w godzinach nadliczbowych, które wynikną w związku z chorobą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika