e-prawnik.pl Prawo w biznesie Prawo pracy Obowiązki pracodawcy i pracownikaOdwołanie się pracownika od nałożonej nagany
19 Sierpnia 2004 GG Śledzik Wykop

Odwołanie się pracownika od nałożonej nagany

PYTANIE: Udzieliłam mojemu pracownikowi nagany zgodnie z art. 100 Kodeksu Pracy z uwagi na notoryczne spóźnianie się pracownika do pracy. Kilkakrotnie wcześniej dostawał upomnienia słowne w tej sprawie. Pracownik mój w przeciągu 7 dni wniósł sprzeciw do otrzymanej nagany, uzasadniając to, że informował mnie o zmianie miejsca zamieszkania, co wiąże się z niemożnością dojechania do pracy na określoną godzinę. Pragnę nadmienić, że pracownik ma swoje miejsce zameldowania ponad 400 km od siedziby firmy, a w chwili obecnej wiem, że czasowo przeniósł się do miejscowości oddalonej od firmy o 15 km. Czy pracownik winien jest poinformować pracodawcę o zmianie miejsca zamieszkania i w jakim terminie. Czy pracodawca musi się ustosunkować do sprzeciwu pracownika na otrzymaną naganę? Czy brak ustosunkowania się pracodawcy do sprzeciwu pracownika na otrzymaną naganę jest równoznaczne ze zgodą na sprzeciw czy też nie?

FRAGMENT ODPOWIEDZI: Uprawnienie do nałożenia na pracownika kary nagany wynika z artykułu 108 kodeksu pracy. Zgodnie z nim za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

Zaloguj się przez Facebook:

Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści

na 1 godzinę

Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP

cena: 6.15

Dostęp do treści

na 1 dzień

Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP

cena: 11.07

Dostęp do treści

na 1 miesiąc

Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP

cena: 30.75

regulamin usługi

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne porady prawne

  • Kara nagany

    Pracodawca za zdarzenie mające 8 maja nałożył na pracownika karę nagany 1 września.Jeżeli pracodawca ukarze pracownika karą nagany z przekroczeniem terminów określonych w art 109 kp to czy pracownik (...)

  • Termin uprawniający do nałżenia kary pieniężnej

    Co to znaczy, że kara pieniężna upływa po 2 tygodniach i 3 miesiącach, a roszczenie pracodawcy może sięgać nawet 1 do 3 lat? Jaka jest różnica pomiędzy roszczeniem a samą karą? Czy roszczenie (...)

  • Odpowiedzialność porządkowa pracownika

    Jako pracodawca zatrudniamy pracownika, który w odpowiedzi na pytania Zarządu przesyła e-maile o dziwnych, czy ośmieszających zarząd tytułach. Lekceważy prowadzoną korespondencję, a temat prowadzący (...)

  • Wypowiedzenie a kara porządkowa

    Otrzymałam naganę/upomnienie z 3 miesięcznym okresem na "poprawę", po którym jeżeli się nie poprawię, zostanę zwolniona. Czy po podpisaniu/przyjęciu tego upomnienia czyli w czasie trwania okresu (...)

 

Komentarze do artykułu: Odwołanie się pracownika od nałożonej nagany

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 7
  • 2
  • 1

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk
Michał
Włodarczyk
Michał Włodarczyk
Jakub
Spalik

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Więcej w dziale Odpowiedzi »

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.