Prawo pracy: Spory pracownicze - Artykuły

Wycofać pozew przeciwko pracodawcy - opinia prawna

19.2.2024

Do cofnięcia pozwu znajdzie zastosowanie przepisy art. 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego a dotyczący cofnięcia pozwu zgodnie, z którym dla cofnięcia pozwu będzie wymagana zgoda pozwanego. Stanowi on mianowicie, pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, (...)

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

29.7.2018

Komisja pojednawcza to specjalny organ ochrony prawnej, powołany do ugodowego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy. Jest to organ tworzony w zakładzie pracy fakultatywnie, czyli nieobowiązkowo. Mogą zwracać się do niego pracownicy o przeprowadzenie mediacji (...)

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

11.3.2018

Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej i w ten sposób utrzymać się na rynku pracodawcy starają (...)

Jak rozstrzygnąć spory pracownicze?

13.10.2017

Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają sądy pracy. Kodeks pracy stanowi jednak, że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu.

Wartość przedmiotu sporu przy dochodzeniu roszczeń pracowniczych

10.6.2016

Dochodzenie roszczeń pracowniczych na gruncie postępowania cywilnego wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych ustanowionych w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 101 z późn. zm.). Do wymogów takich zaliczyć należy (...)

Strajk

7.6.2013

Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się (...)

Rozwiązywanie sporów zbiorowych - akcja protestacyjna

18.7.2011

Mało kto nie narzeka na swoją pracę. Konkretniej rzecz ująwszy na warunki w niej panujące. Albo (a może w szczególności) na wysokość swojego wynagrodzenia. Często domagamy się zmian i lepszego traktowania. A co jeśli pracodawca ignoruje nasze prośby i petycje? Czy jeżeli ewidentnie łamie (...)

Zasady rozpatrywania spraw przez sądy pracy

6.5.2011

Sądy pracy oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych nie są odrębnymi szczególnymi organami wymiaru sprawiedliwości, tylko wyodrębnionymi wewnętrznie jednostkami organizacyjnymi (wydziałami) sądów rejonowych i okręgowych. Korzystają one z pewnej autonomii, a także odrębności (...)

Szkoda wyrządzona pracodawcy przez pracownika - opinia prawna

21.11.2008

Pracodawca ma obowiązek wskazać w piśmie rozwiązującym umowę o pracę bez wypowiedzenia przyczyny jej rozwiązania. Nie może jednak poprzestać na podaniu samej podstawy prawnej np. ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika i popełnienie przestępstwa. Musi wskazać, o jaki (...)

Co może być przyczyną wypowiedzenia - opinia prawna

1.9.2008

Zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy możliwe jest wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę do Sądu Pracy, w przypadku, gdy pracownik uważa, iż jest to wypowiedzenie nieuzasadnione. Jeżeli umowa o pracę jest zawarta na czas nieokreślony, art. 45 § 1 Kodeksu (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

4.9.2007

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Artykuł niniejszy stanowi syntezę głównych, pozakodeksowych obowiązków członków (...)

Właściwość sądu pracy - opinia prawna

1.12.2004

Zgodnie z art. 44 Kodeksu pracy możliwe jest wniesienie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do Sądu Pracy, jeżeli pracownik uważa, iż to wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika