Pytanie: Od 01.05.2004 do 30.11.2004 byłam zatrudniona w Spółce S. na czas nieokreślony, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron - i nie wystawiono mi świadectwa pracy z uwagi na kolejne zatrudnienie na nowych warunkach nowej umowy - ponownie zatrudniono mnie w Spółce S. na czas nieokreślony od 02.12.2004. Tą drugą umowę rozwiązano ze mną dyscyplinarnie, wpisując mi w świadectwie pracy (dotyczy tylko drugiej umowy) datę 05.09.2006, bo z tą datą sporządził pracodawca rozwiązanie umowy. To rozwiązanie dyscyplinarne wysłano do mnie poleconym za potwierdzeniem odbioru 08.09.2006, a doręczono mi je 11.09.2006. Wystąpiłam do pracodawcy o sprostowanie w świadectwie pracy daty rozwiązania umowy z 5 na 11 września. Mimo upływu siedmiodniowego terminu pracodawca ani nie sprostował tego świadectwa, ani nie odmówił jego sprostowania, tylko milczy do dnia dzisiejszego. Złożyłam do sądu pracy pozew odwołujący się od dyscyplinarnego zwolnienia. Ale mam problem, czy oddzielnie mam wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy i oddzielnie o wydanie świadectwa pracy z tytułu pierwszej umowy - czy też wszystko to włączyć do sprawy odwołującej się od tego zwolnienia. Data rozwiązania wpisana w świadectwie jest na chwilę bieżącą bardzo dla mnie istotna, gdyż od tego zależy moje prawo do zasiłku chorobowego. Moje zwolnienie lekarskie rozpoczęło się 06.09.2006 i trwało do 29.09.2006, czyli było chorobą jeszcze w czasie trwania zatrudnienia i (za 06.09.2006-11.09.2006) powinien rozliczyć je pracodawca. I czy pracodawca powinien wydać mi jedno łączne świadectwo pracy (z obu umów) czy dwa oddzielne? Łączyć czy nie łączyć?
Odpowiedź:
Co do zasady pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy po rozwiązaniu umowy o pracę. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie. Z pytania wynika, że takiego żądania Pani nie wystosowała, zatem pracodawca świadectwa pracy nie wystawił. Stąd należy przyjąć, że kolejne dwie umowy o pracę, jakie Pani zawarła, składają się na jeden stosunek pracy, po zakończeniu którego pracodawca miał obowiązek wystawić jedno świadectwo pracy.
Naszym zdaniem roszczenie o sprostowanie świadectwa pracy powinna Pani - z ostrożności procesowej - wnieść razem z odwołaniem od zasadności rozwiązania. Żądanie okaże się niepotrzebne tylko wtedy, gdy sąd uzna Pani racje za uzasadnione i przywróci Panią do pracy.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracyDz.U. 1974 r. Nr 24, poz. 141, tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94, Dz.U. 1998 (...)
Jak jest związek formy rozwiązania umowy o pracę z zasiłkiem dla bezrobotnych w zależności od sposobu rozwiązania umowy o pracę? (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
ZUS przez internet. Zobacz, co załatwiszBędziesz mógł kontrolować pracodawcę, sprawdzić przyszłą emeryturę (...) »
Pracownik, który znajduje się w okresie ochronnym (4-lenim, przed osiągnięciem wieku emerytalnego) został przekazany do nowego (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.