e-prawnik.pl Prawo w biznesie Prawo pracy Stosunek pracyRozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie
26 Stycznia 2010 GG Śledzik Wykop

Rozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie

PYTANIE: Na początku lipca pracownik przysłał do pracodawcy pismo z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 31 stycznia 2010 r. Pracodawca odpowiedział pisemnie, że widzi możliwość rozwiązania umowy z dniem 31 grudnia 2009 r. Pracownik przysłał pismo, że odpowiada mu ten termin. W okresie 22-31.12.2009 r. wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Pracodawca wystawił świadectwo pracy i wysłał listem poleconym w dniu 2.01.2010 r. W tym samym dniu, po południu, pracodawca otrzymał zwolnienie lekarskie od ww. pracownika. Obejmuje ono okres 28.12.2009-10.01.2010. Pracownik nie poinformował pracodawcy o fakcie otrzymania zwolnienia w ciągu 3 dni. Jak w tej sytuacji ma zachować się pracodawca? Czy istotny jest dla sprawy fakt, iż pracownik nie powiadomił pracodawcy o swej \"chorobie\" w ciągu 3 dni, ani też do 31.12, czyli do dnia kiedy umowa miała być rozwiązana za porozumieniem stron? Ale co ważniejsze czy rozwiązanie umowy jest ważne, czy umowa ulega automatycznie przedłużeniu do końca zwolnienia, czy pracodawca płaci za zwolnienie po dniu rozwiązania umowy, czyli po 31 grudnia? (w 2009 r. pracownik wcześniej wykorzystał 15 dni zwolnienia. Wówczas również był na urlopie i w jego trakcie się \"rozchorował\".).

FRAGMENT ODPOWIEDZI: Ochrona stosunku pracy w czasie urlopu pracownika lub jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (na przykład z powodu choroby) dotyczy rozwiązania umowy na skutek jednostronnego oświadczenia woli (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

Zaloguj się przez Facebook:

Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści

na 1 godzinę

Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP

cena: 6.15

Dostęp do treści

na 1 dzień

Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP

cena: 11.07

Dostęp do treści

na 1 miesiąc

Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP

cena: 30.75

regulamin usługi

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne porady prawne

  • Rozwiązanie pracy za 7-dniowym uprzedzeniem

    Czy przy rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 23[1] paragraf 4 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ewentualnie odprawa? Art. 23[1] § 4 kodeksu pracy umożliwia (...)

  • Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny

    Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny (1 miesiąc) na mocy porozumienia stron na własną prośbę? Czy rozwiązując umowę o pracę na okres próbny z zachowaniem (...)

  • Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

    Co oznacza przejście zakładu pracy na innego pracodawcę? Jakie konsekwencje ponosi pracownik? Co z umową o pracę pracownika, jeśli w poprzednim zakładzie miał umowę na czas nieokreślony? Przejście (...)

  • Utrata uprawnień przez pracownika

    Pracownik nie otrzymał zaświadczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów tzn. badania psychologiczne. W dniu, w którym miał je dostarczyć przyniósł zwolnienie lekarskie. Czy mogę rozwiązać (...)

 

Komentarze do artykułu: Rozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie

  • magda 2011-07-27 11:23:38

    Re: Rozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie

    witam pracuje w zakladzie pracy 6 mies.ostatnio dostalam 2 tygodniowe wypowiedzenie z pracy tj. do dnia 31.07.2011 r od tygodnia przebywam na zwolnieniu lekarskim i dzisiaj dostalam kloejne zwolnienie od lekarza na 14 dni dodam ze umowe mialam podpisana do dnia 31.12 2011 r. pracodawca swierdzil ze nie ma pracy i dlatego mnie zwalnia a wiem ze na moje miejsce kogos zatrudni mam trojke malenkich dzieci czy moge chorowac do pol roku jakie mam prawa prosze o pomoc


Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 7
  • 2
  • 1

Współpracują z nami

Katarzyna Tomczak
Katarzyna
Tomczak
Michał Włodarczyk
Jakub
Lorenc

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.