Pytanie: Czy funkcjonarusz w okresie prowadzenia przeciwko niemu dochodzenia na podstawie art. 131 kodeksu karnego ma jakieś prawo do wynagrodzenia i czy pracodawca może zwolnić w czasie trwania śledztwa takiego pracownika?
Odpowiedź:
Zgodnie z art 52 kodeksu pracy popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstawa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem jest podstawą uprawnienia pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przestępstwo jest oczywiste, jeżeli nie nasuwający wątpliwości stan faktyczny pozwala na pewne stwierdzenie, iż pracownik dopuścił się czynu zagrożonego sankcją karną przez ustawę. Toczące się postępowanie przeciwko osobie, a nawet jej tymczasowe aresztowanie nie jest jeszcze podstawą do zastosowania powyższego przepisu. Gdyby jednak podstawy do zastosowania tego przepisu zaistaniały, to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia spowodowałoby, że pracownikowi nie przysługiwałoby wynagrodzenie za czas wypowiedzenia. Jednak trwanie stosunku pracy i wykonywanie obowiązków pracowniczych powoduje, że pracownikowi należą się wszystkie te świadczenia, które pobierał dotychczas. Równocześnie prowadzenie śledztwa w sprawie pracownika nie jest okresem ochronnym dla pracownika. Nie można jednak wykluczyć,że pracodawca ów fakt potraktuje jako powód wypowiedzenia, które wtedy będzie musiało spełniać warunki zgodne z kodeksem pracy.

Pracownik, tylko telefonicznie uprzedził, że nie będzie go w pracy, ponieważ wyjeżdża za granicę na stałe. Nie rozliczył się (...)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracyDz.U. 1974 r. Nr 24, poz. 141, tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94, Dz.U. 1998 (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
ZUS przez internet. Zobacz, co załatwiszBędziesz mógł kontrolować pracodawcę, sprawdzić przyszłą emeryturę (...) »
Pracownik, który znajduje się w okresie ochronnym (4-lenim, przed osiągnięciem wieku emerytalnego) został przekazany do nowego (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.