Prawo pracy: Wykroczenia przeciwko pracownikowi - Artykuły

Nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę? Co robić?

21.12.2023

Umowa o pracę i zasady jej rozwiązywania zostały uregulowane w Kodeksie Pracy. Art. 30 § 4 przedmiotowej regulacji wskazuje, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna (...)

Skutki niewypłacania wynagrodzeń...

2.11.2023

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy terminowe wypłacanie pracownikom wynagrodzeń jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy – realizacji tego obowiązku służy m.in. przepis art. 282 § 1 k.p., który kwalifikuje niewypłacanie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego przysługującego (...)

Najnowsze zmiany w prawie pracy

17.4.2023

26 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie wiele nowych przepisów dotyczących zatrudnienia. Będą dotyczyć nowych uprawnień pracowniczych, wprowadzać dodatkową ochronę przed zwolnieniem i nowe obowiązki informacyjne w zakresie umów o pracę. Większe uprawnienia zyskają też pracownicy (...)

Działania PIP w czasie pandemii

21.9.2020

W zakresie kompetencji działania PiP leży m.in. bezpieczeństwo i higiena pracy w zakresie przepisów wynikających z prawa pracy. Czego dotyczą kontrole PIP?

Mobbing w pracy - jak się bronić?

19.9.2019

Na czym polega i gdzie występuje mobbing, jak definiuje go polskie prawo? Jak bronić się przed mobbingiem i co przysługuje ofiarom mobbingu? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.

Kontrola przestrzegania prawa pracy

30.4.2019

Do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy upoważnione są: Państwowa Inspekcja Pracy, społeczna inspekcja pracy, a także Państwowa Inspekcja Sanitarna (w zakresie przepisów higieny pracy i warunków środowiska pracy). Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają (...)

Compliance a wymóg raportowania informacji pozafinansowych

24.6.2015

W ostatnim czasie Unia Europejska zaczęła zwracać coraz większą uwagę na doniosłość danych pozafinansowych firm w takich obszarach jak kwestie środowiskowe, społeczne, pracownicze, poszanowanie praw człowieka, a także przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu.

Kiedy FGŚP ma obowiązek wypłacić świadczenia - opinia prawna

3.12.2004

FGŚP wypłaca roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy, która jest stwierdzana m.in. na podstawie ziszczenia się pewnych przesłanek (ogłoszenie upadłości pracodawcy bądź oddalenia lub odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości z przyczyn wymienionych szczegółowo (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika