Prawo spółek - Artykuły

Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna

18.3.2024

Jedną z często występujących w obrocie między przedsiębiorcami umów jest umowa o podwykonawstwo. Taka umowa może być, zależnie od konkretnych okoliczności, na przykład umową o roboty budowlane, umową o dzieło, czy umową nienazwaną. Dość często umowy takie, choć zawierane między (...)

Co przynosi akt o usługach cyfrowych?

1.3.2024

Akt o usługach cyfrowych jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach.

Sekurytyzacja wierzytelności - aspekty prawne

19.2.2024

Na rozwiniętych rynkach kapitałowych sekurytyzacja stanowi popularny sposób na pozyskiwanie finansowania. Tymczasem w Polsce szersze wykorzystanie sekurytyzacji napotyka na liczne trudności. Są one związane przede wszystkim z niezbyt przyjaznym środowiskiem prawnym. Dlatego też przed podjęciem (...)

Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

19.1.2024

Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak również umowa spółki. Podstawową powinnością majątkową wspólnika jest np. wnie­sienie (...)

Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki partnerskiej

13.12.2023

Reguły dotyczące prowadzenia spraw spółki partnerskiej oraz jej reprezentacji należą do tych zagadnień, które z całą pewnością stanowią jej specyficzne cechy, odróżniające ją od innych. Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie (jednoosobowo), chyba że umowa spółki (...)

Charakter prawny spółki jawnej - ogólna charakterystyka

8.12.2023

Przez umowę spółki handlowej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu poprzez wniesienie wkładów albo w inny określony w umowie sposób. Spółka jawna znana była w systemach prawnych Włoch i Niemiec już w średniowieczu. Po raz pierwszy uregulowano ją ustawowo (...)

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

5.12.2023

Spółka cywilna jest umową pomiędzy osobami fizycznymi bądź osobami prawnymi, na podstawie której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony a w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą (...)

Prawa komandytariusza w spółce komandytowej

5.12.2023

Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich m.in.: prawo zmiany lub wypowiedzenia umowy, głosu, prowadzenia spraw spółki i kontroli. Poza uprawnieniami (...)

Pełnomocnictwo a prokura?

30.11.2023

Zarówno prokurent, jak i pełnomocnik działają w imieniu i ze skutkami dla reprezentowanego, swoim zachowaniem mogą wywołać skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, charakteryzującym się znacznie szerszym zakresem uprawnień, (...)

Sprzedaż udziałów spółki z o.o.

22.11.2023

Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się m.in. z kapitału zakładowego spółki. Kapitał ten musi wynosić co najmniej 5 000 złotych. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały. Wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 złotych. Udział w spółce z o.o. (...)

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

25.9.2023

Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika