Prawo spółek - Artykuły (strona: 23)

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

19.9.2011

Ostatnie zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, które obowiązują od 22.08.2005 r. Nowe zasady odliczania podatku VAT od paliw obowiązują od 22.08.2005 (...)

Podszywanie się pod innego przedsiębiorcę zabronione!

15.7.2011

Jak stanowi ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynami nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Ustawa ta reguluje także obowiązki przedsiębiorców (...)

Rada nadzorcza w spółce akcyjnej

28.6.2011

Zarząd, jako organ zarządzający spółką akcyjną nie może pozostać bez kontroli wspólników. Ponieważ skala czynności dokonywanych przez zarząd, a także liczba akcjonariuszy nie pozwala na bezpośrednie kontrolowanie prac zarządu, w spółce akcyjnej powoływany jest specjalny organ kontrolny (...)

Charakterystyka spółki komandytowej

3.2.2011

Spółka komandytowa jako spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków zaciągniętych w jej imieniu. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Spółka komandytowa ma także zdolność procesową - może pozywać i być pozywana. Spółka (...)

Obowiązki komandytariusza

25.1.2011

Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce komandytowej. Dowiedzmy się więc, jakie obowiązki posiada komandytariusz. M.in. art. 3 Kodeksu spółek handlowych wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)

Odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej

14.12.2010

Partner spółki partnerskiej ponosi odpowiedzialność nieograniczoną, osobistą tylko za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce przez niego samego (odpowiedzialność partnera za własny błąd), jak również za zobowiązania spółki stanowiące następstwo (...)

Rodzaje akcji w spółkach akcyjnych

26.10.2010

Akcja jest świadectwem uczestnictwa akcjonariusza w tworzeniu majątku spółki. Na podstawie akcji może on wykonywać przyznane akcjonariuszom uprawnienia - ma prawo głosu, prawo do dywidendy itp. W spółce akcyjnej istnieje kilka rodzajów akcji, które dają akcjonariuszom (...)

Założenie spółki partnerskiej

28.9.2010

Spółka partnerska jest osobową spółką handlową utworzoną przez osoby fizyczne wykonujące wolny zawód. Spółka partnerska powstaje z chwila wpisu do rejestru sądowego. Umowa spółki partnerskiej powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Założycielami i wspólnikami w spółce (...)

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

18.8.2010

Z podpisaniem umowy z deweloperem wiążą się zazwyczaj duże wydatki. Jednocześnie należy sobie zdawać sprawę z faktu, iż mamy w takim przypadku do czynienia z profesjonalistą, obeznanym w branży budowlanej i zasadach zawierania tego typu umów. Ma on więc pewną przewagę przy zawieraniu (...)

Rozwiązanie i likwidacja spółki z o.o.

7.7.2010

Rozwiązanie i likwidacja spółki powoduje, iż następuje upłynnienie majątku spółki oraz spłatę wierzycieli. To zadanie stojące przed likwidatorami. Przepisy ogólne o spółkach kapitałowych zawierają jednak istotne postanowienie. Otóż z przyczyn przedstawionych powyżej sąd nie może (...)

Firma, czyli oznaczenie przedsiębiorcy

2.7.2010

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 25 września 2003 r. wprowadziła do kodeksu regulację dotyczącą firmy, pod którą działa przedsiębiorca, dotychczas uregulowaną w Kodeksie handlowym. Nowe przepisy przede wszystkim znacząco zmieniły krąg podmiotów, do (...)

Kredyt konsumencki

1.6.2010

Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje zasady udzielania kredytu konsumentom, czyli osobom fizycznym, które zawierają umowy z przedsiębiorcami w celu bezpośrednio niezwiązanym z działalnością gospodarczą. Drugą stroną umowy są przedsiębiorcy, którzy podlegają tej ustawie tylko (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika