OC biur rachunkowych - odpowiedzialność

Pytanie:

"Prowadzę biuro rachunkowe , jestem ubezpieczony obowiązkowym OC od prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych (PZU). Mam pytanie odnośnie błędu biura dotyczącego nienależnie odliczanego u klienta podatku VAT od paliwa samochodu osobowego. Czy ubezpieczyciel pokrywa tylko mandat karny nałożony przez US + odsetki, czy też pokrywa również VAT, który klient musi oddać do US w wyniku błędu biura? Ubezpieczyciel nie chciał odpowiedzieć na to pytanie - i powiedział, że wypłacają szkody zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów. "

Odpowiedź prawnika: OC biur rachunkowych - odpowiedzialność

Szczegółowe warunki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia, ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna przedsiębiorców za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie ubezpieczenia, w związku z wykonywaną działalnością. Powstaje zatem problem, czy pojęciem szkody można objąć mandat karny nałożony przez US, odsetki oraz należny i niezapłacony przez podatnika podatek VAT.

Wydaje się, że rozstrzygnięcie in abstracto tej kwestii może nie być do końca klarowne. Przepisy prawa nie przesądzają bowiem, czy ubezpieczyciel będzie pokrywał straty z tytułu powyższych zdarzeń. Można by jednakże przyjąć, iż szkodą będzie tylko mandat karny i odsetki od niezapłaconego podatku. Ubezpieczyciel nie będzie natomiast odpowiadał za niezapłacony VAT, ponieważ to, czy powstał obowiązek jego zapłaty, czy też nie,  nie wynika z działania bądź zaniechania ubezpieczonego.

Najlepiej jednak odwołać się w tej kwestii do umowy ubezpieczenia zawartej z ubezpieczycielem lub stanowiących jej integralną część ogólnych warunków ubezpieczenia etc. Może ona bowiem inaczej kształtować odpowiedzialność ubezpieczyciela, np. poprzez rozszerzenie jego odpowiedzialności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika