Umowa o pracę członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - opinia prawna

 

Stan faktyczny

 

Spółka z o.o. ma 3 wspólników (członków zarządu). Są z nimi spisane umowy o pracę na czas nieokreślony, podpisane przez pełnomocnika wybranego uchwałą na zgromadzeniu wspólników. Oprócz tego spółka nie ma żadnych innych pracowników. Umowa spółki nie ustanowiła prokurenta. Pełnomocnik nie jest pracownikiem spółki ani nie jest związany w inny sposób ze spółką. Ponadto jeden z obecnych wspólników był związany od maja 2000 roku umową o pracę, ale nie był wspólnikiem spółki. W 2001 roku nabył udziały w spółce i w ten sposób został członkiem zarządu, ale jest związany starą umową o pracę podpisaną przez członka zarządu. Czy umowy o pracę członków zarządu są ważne w świetle prawa?

Porady prawne

 

Opinia prawna

Z treści zapytania można wnioskować, że wątpliwość budzi szczególnie fakt zawarcia umowy o pracę przez pełnomocnika. Aby wyjaśnić postawiony problem należy zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na przepis art. 3 [1] § 1 kodeksu pracy, czyli ustawy regulującej prawa i obowiązki pracowników i pracodawców (art. 1 k.p.). Stanowi on: „Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.” Czynnościami, o których mowa w tym przepisie są zarówno czynności polegające na składaniu oświadczeń woli m.in.: dotyczących nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy oraz czynności nie polegające na składaniu oświadczeń woli jak oświadczenia wiedzy zawarte w świadectwach pracy. Z przepisu tego wynika, więc, że jeżeli dla przykładu pracodawcą jest spółka to czynność polegająca na nawiązaniu stosunku pracy z pracownikiem jest dokonywana przez osobę lub organ zarządzający tą spółką albo inną wyznaczoną do tego osobą np. pełnomocnika. W przypadku nawiązania stosunku pracy z członkiem zarządu spółki z o.o. zastosowanie znajdzie również przepis art. 209 kodeksu spółek handlowych, który przewiduje, że w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Tak też się stało w opisanym przypadku. Trzeba zaznaczyć, że nie ma przy tym znaczenia fakt, iż pełnomocnikiem jest osoba, która nie jest w żaden sposób związana ze spółką. O ile osoba ta została powołana zgodnie z wymogami kodeksu spółek handlowych, czyli w drodze uchwały zgromadzenia wspólników wówczas ma prawo dokonywać czynności w sprawach z zakresu prawa pracy oczywiście zakładając, że do dokonywania tych czynności została umocowana. Opierając się na podanych informacjach należy stwierdzić, że umowy o pracę zawarte z członkami zarządu są ważne. Co się tyczy członka zarządu, który związany jest ze spółką umową o pracę zawartą w okresie, gdy nie był członkiem zarządu, to umowa ta również jest ważna.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika