Pytanie: Istnieje konflikt wśród wspólników w spółce z o.o. Czy w świetle przepisu art.183 ze znaczkiem 1 i 184 ksh małżonkowie będący udziałowcami w spółce z o.o. mający odrębne (w różnej wysokości) udziały nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez każdego z małżonków z osobna (majątek wspólny) w rozumieniu art. 31 par. 1 kodeksu rodzinnego mają prawo do odrębnego wykonywania praw udziałowych (głosowanie na zgromadzeniu wspólników) czy też muszą mieć wspólnego przedstawiciela w sytuacji, gdy przewidywane głosowanie będzie zawierało stanowiska przeciwne - głosowanie dotyczy spraw wyboru zarządu? W przypadku odpowiedzi negatywnej czy treść art. 36 kodeksu rodzinnego uprawnia małżonka do zgłoszenia sprzeciwu i żądania rozstrzygnięcia przez sąd? Wspólnicy mniejszościowi zostali upoważnieni przez sąd do zwołania zgromadzenia, które zostało zwołane, lecz przed jego rozpoczęciem przez upoważnionych zostało odwołane wskutek wadliwego zwołania, czy w tej sytuacji prawo wspólnika mniejszościowego upoważnionego sądownie zostało skonsumowane czy też ma on prawo do ponownego zwoływania zgromadzenia w sytuacji, gdy sąd nie określił terminu, w jakim zgromadzenie może być zwołane?
Odpowiedź:
Umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską. Jeżeli udziały są objęte wspólnością majątkową, to nie może być tak, że tylko jeden małżonek jest wspólnikiem. Nie chodzi zatem o wyłączenie albo ograniczenie wstąpienia do spółki współmałżonka niebędącego wspólnikiem w czasie trwania wspólności, bo w tym czasie, skoro udziały są objęte wspólnością, oboje małżonkowie są wspólnikami na zasadzie wspólności łącznej. Można jednak, jak się wydaje, przyjąć, że omawiana regulacja dotyczy tylko możliwości ograniczenia (wyłączenia) małżonka od udziału w spółce na wypadek, gdyby doszło do podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa bądź w jego trakcie, jeśli wcześniej (przed podziałem majątku wspólnego) udział lub udziały objęte były wspólnością majątkową małżeńską, tzn. na zasadzie wspólności łącznej oboje małżonkowie byli wspólnikami. W ten sposób interpretuje art. 1831 także A. Kidyba: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Suplement. Komentarz, Warszawa 2004, s. 39 i 40. Jeżeli w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej jedno z małżonków nabywa (obejmuje) udziały ze środków majątku osobistego, sytuacja jest prosta - tylko ten małżonek jest wspólnikiem (ta sytuacja jednak nie zachodzi). Jeżeli oboje małżonkowie nabywają (obejmują) udziały ze środków majątku wspólnego, sytuacja także jest jasna, gdyż udziały wchodzą do wspólności majątkowej małżeńskiej, oboje małżonkowie są „wspólnikiem łącznym”. W doktrynie istnieje spór, jak traktować sytuację, gdy tylko jeden z małżonków nabywa (obejmuje) udziały ze środków należących do majątku wspólnego albo czynią to oboje małżonkowie. Przed nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli takie nabycie (objęcie) udziałów w spółce stanowiło czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem wspólnym, potrzebna była zgoda współmałżonka pod rygorem nieważności nabycia (objęcia) udziałów art. 36 § 2 k.r.o. w brzmieniu sprzed nowelizacji. Obecnie natomiast problem ten nie powstaje, ponieważ znowelizowany art. 37 § 1 k.r.o. zawiera zamknięty katalog czynności, do których dokonania wymagana jest zgoda współmałżonka, i w katalogu tym nie ma mowy o czynności prawnej nabycia (objęcia) jednostek uczestnictwa w spółce.
|

Od 12.2005 mam 99 udziałów w spółce z o.o. (wcześniej 100%) gdzie jestem także prezesem zarządu. 1 udział ma jeden z pracowników. (...)
Czy sp. z o.o., należąca do dłużnika może brać udział w licytacji sądowej nieruchomości dłużnika? Spółka z o.o. jest (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
ZUS przez internet. Zobacz, co załatwiszBędziesz mógł kontrolować pracodawcę, sprawdzić przyszłą emeryturę (...) »
Jakie elementy powinna zawierać umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.