Nieopłacenie zarzutów w sprawie gospodarczej

Pytanie:

"Otrzymałam nakaz zapłaty z Sądu Gospodarczego. Do tego nakazu wniosłam sprzeciw w ustalonym terminie. Jednak nie uiściłam opłaty sądowej. Sąd odrzucił moje zarzuty podając w uzasadnieniu brak opłaty sądowej. Czy jest możliwość złożenia zażalenia do Sądu na odrzucenie moich zarzutów? Nakaz został wydany w postępowaniu nakazowym, złożone zostały zarzuty od nakazu zapłaty. Ja jestem strona pozwaną. Sąd odrzucił moje zarzuty (powołując się na brak opłaty sądowej), pisma nie zwrócił. "

Odpowiedź prawnika: Nieopłacenie zarzutów w sprawie gospodarczej

Na postanowienie odrzucające zarzuty służy zażalenie, na zasadzie art. 394 § 1 kpc, gdyż jest to postanowienie kończące postępowanie w sprawie.

W tym miejscu należy jednak wskazać, co następuje. Zgodnie z art. 494 kpc § 1, sąd odrzuca zarzuty wniesione po upływie terminu, nieopłacone lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zarzuty, których braków pozwany nie usunął w terminie. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, opłacie podlega również pismo zawierające zarzuty od nakazu zapłaty. W razie wniesienia pisma zawierającego zarzuty pobiera się od pozwanego trzy czwarte części opłaty. Z kolei, zgodnie z art. 1302 § 3 kpc, sąd odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, skargę na orzeczenie referendarza sądowego) podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia. Zgodnie z § 4 tego artykułu, przepis wskazany powyżej stosuje się do pisma wniesionego w postępowaniu w sprawach gospodarczych także wówczas, gdy przedsiębiorcy nie reprezentuje adwokat lub radca prawny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika