Postępowanie przed sądem - Artykuły

Jak to jest z odszkodowaniem, czyli kto co musi udowodnić przed sądem?

8.4.2024

W postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będziemy mieli do czynienia z powodem-wierzycielem oraz pozwanym-dłużnikiem i każdy z nich musi udowodnić co innego, by wygrać proces. Wierzyciel musi wykazać trzy (a właściwie cztery) okoliczności: (...)

Tytuł wykonawczy - twoja podstawa do wszczęcia egzekucji

4.3.2024

Egzekucję można wszcząć na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Uzyskanie tytułu wykonawczego poprzedzone jest jednak pewną procedurą. Co to jest tytuł egzekucyjny? Tytułem egzekucyjnym jest dokument urzędowy, który stwierdza (...)

Utrata tytułu wykonawczego - co robić?

4.3.2024

Zasadą jest, że sąd wydaje tylko jeden tytuł wykonawczy (tj. tytuł egzekucyjny - np. wyrok, nakaz zapłaty, ugodę sądową - zaopatrzony w klauzulę wykonalności), który jest podstawą wszczęcia i prowadzenia egzekucji. Jednakże może się zdarzyć, że na skutek różnych okoliczności, np. (...)

Wycofać pozew przeciwko pracodawcy - opinia prawna

19.2.2024

Do cofnięcia pozwu znajdzie zastosowanie przepisy art. 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego a dotyczący cofnięcia pozwu zgodnie, z którym dla cofnięcia pozwu będzie wymagana zgoda pozwanego. Stanowi on mianowicie, pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, (...)

Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa

19.1.2024

Kodeks postępowania cywilnego wszedł w życie w 1964 r. Jednakże jego przepisy nie ograniczają rodzaju dowodów, jakie można przeprowadzić przed sądem. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie przez sąd zdobyczy nauki i techniki. Jedną z nich jest możliwość przeprowadzenia dowodu z analizy (...)

Co jeśli Policja nie chce ścigać przestępstwa?

11.1.2024

Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa, jeśli uzyska wiarygodną wiadomość o jego popełnieniu. Niektóre z przestępstw są ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a niektóre tylko jeśli wystąpi on z oskarżeniem przeciw sprawcy. Jeśli np. Jan Kowalski będzie publicznie (...)

Kogo możesz powołać na świadka w swojej sprawie?

8.1.2024

W postępowaniu przed sądem możesz i musisz zarazem często przytaczać dowody na swoje twierdzenia. I nie ma tu znaczenia, czy jest to postępowanie procesowe (spierasz się o zapłatę z jakiegoś tytułu), czy nieprocesowe (gdy chodzi o zniesienie współwłasności). Jednym z rodzajów dowodów (...)

W jakim postępowaniu dokonuje się ubezwłasnowolnienia?

18.12.2023

Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się w każdej chwili, gdy zaistnieją przesłanki do wystąpienia o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe danej osoby. Przesłanki te są określone w Kodeksie cywilnym. Odpowiednie przepisy stanowią, że osoba, która ukończyła lat trzynaście, może (...)

Uznanie dziecka - od A do Z

12.12.2023

Zarówno uznanie dziecka jak i sądowe ustalenie ojcostwa dotyczy tzw. dziecka pozamałżeńskiego, czyli potocznie mówiąc sytuacje te dotyczą dziecka, które nie ma ojca. Uznanie będzie wskazane również w sytuacji, gdy dziecko urodziło się przed zawarciem przez rodziców małżeństwa. Uznanie (...)

Mieszkanie z licytacji ? problem z byłymi właścicielami

8.12.2023

Jako, że zlicytowanie mieszkania najczęściej odbywa się wbrew woli jego właścicieli, także w późniejszym czasie nabywca może trafić na opór lokatorów. Zazwyczaj bowiem mieszkańcy nie chcą opuścić przedmiotowego lokalu. Przypomnieć należy, że prawomocne postanowienie o przysądzeniu (...)

Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia przez sąd?

7.12.2023

Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli więc np. w ocenie strony sąd dopuścił się błędów rachunkowych w treści postanowienia, (...)

Zawieszenie władzy rodzicielskiej, jakie są przesłanki i skutki?

7.12.2023

Sąd opiekuńczy może zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej w razie przemijającej przeszkody w jej wykonywaniu. Jest to jedyna przesłanka warunkująca możliwość takiego sądowego ograniczenia władzy rodzicielskiej w czasie. Mamy z nią do czynienia w każdym przypadku, gdy rodzic nie zajmuje (...)

Kiedy rodzice zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej?

1.12.2023

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd opiekuńczy pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają jej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka. Skutkiem pozbawienia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika