Pytanie: Jaki jest tryb postępowania egzekucji komorniczej w przypadku zbiegu dwóch tytułów jednego administracyjnego i drugiego sądowego, obie egzekucje prowadzone są w różnych rewirach komorniczych. Czy sprawę powinien przejąć rewir prowadzący już egzekucję świadczeń administracyjnych, czy może być niezależnie od tego prowadzone postępowanie egzekucyjne w innej sprawie, w innym rewirze komorniczym.
Odpowiedź:
W przypadku zbiegu egzekucji co do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego, administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu i przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, w celu rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny - sądowy czy administracyjny - ma dalej prowadzić łącznie egzekucje w trybie właściwym dla danego organu .
Sąd wydaje postanowienie w terminie 14 dni, biorąc pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia, zastrzeżeniem § 2 i § 21. Zgodnie z § 2., jeżeli egzekucje są prowadzone w celu zrealizowania zastawu rejestrowego lub skarbowego, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje organ egzekwujący należność korzystającą z pierwszeństwa zaspokojenia. Natomiast zgodnie z § 21 jeżeli tytułem wykonawczym jest orzeczenie wydane w elektronicznym postępowaniu upominawczym łączne prowadzenie egzekucji przejmuje komornik.
Równocześnie sąd postanawia, jakie już dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz administracyjnemu organowi egzekucyjnemu.

Złożyłem wniosek o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę dłużnika do komornika I. Komornik I poinformował mnie, iż (...)
Komornik sądowy prowadzi egzekucję z nieruchomości z wniosku wierzyciela - Banku. W niedługim czasie Urząd Skarbowy wszczął (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
Rzeczywisty właściciel rzeczy zajętej przez komornika rzeczy może wytoczyć przeciwko wierzycielowi powództwo ekscydencyjne (w (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.